• Anasayfa
  • Bilim
  • Bir Mamut Fosili, Tüm Vücut Parçalarıyla Birlikte Bulundu!

Bir Mamut Fosili, Tüm Vücut Parçalarıyla Birlikte Bulundu!

1
0
0
0
0
Michigan'da bulunan bir soya tarlasında mamut fosili bulundu.
Fosiller sahip oldukları özelliklere ve üzerlerinde barındırdıkları izlere göre Dünya tarihimizin ilk canlı çeşitlerinden bu yana birçok farklı döneme ışık tutuyor, bu dönemde yaşanmış olaylar hakkında bizleri bilgilendiriyor. Fosillerin bulunması ve incelenmesi, çoğu kişinin sandığın gibi sadece "merak giderici" bir olay değil, aynı zamanda bulunan bu kalıntıların, bugün insanların ve diğer bütün canlıların varlığını açıklayan evrim teorisinin de gerçekleşme aşamalarını bize net bir şekilde gösteren kalıntılar olması bakımından son derece önemli.
 

Çok uzun yıllar boyunca bu gezegenin hakimiyetine sahip olan dinozorlar, çoğu bilim adamının inandığına göre dev bir meteorun Dünya'ya çarpmasıyla birlikte yeryüzünden silindiler. Bu meteorun, içinde yaşadığımız binaların boyutlarına sahip olan dinozorları öldürebilmesinin ana nedeni meteorun çarptığı an yerde yarattığı patlama değil, atmosfere girişiyle birlikte başlattığı soğuk hava dalgası. Meteor o kadar büyüktü ki gezegene çarpmasıyla birlikte gökyüzü küllerle kaplandı. Bu küller, Güneş'ten gelen ışınları "sera etkisinin tersi" olarakta nitelendirebileceğimiz bir şekilde uzaya geri yansıttı ve gezegenimiz soğumaya başladı. Soğumayla birlikte ortaya çıkan buz devri için hazırlıklı olmayan dinozorlara da ölmekten başka seçenek bırakılmadı.

Kalın kürkleri, çoğu dinozorla boy ölçüşebilecek kadar büyük gövdesi ve heybeti ile bugün yaşayan fillerin ataları sayılan ve buzul çağının temsili haline gelmiş olan mamutlardan birisinin, Michigan'da bulunan soya tarlalarından birisinde neredeyse tüm bedeninin fosili bulundu. Bulunan fosilin 11000 ile 15000 yaşında olabileceği tahmin ediliyor. Maalesef fosili bulunan mamut türünün en büyük örneklerinden değilmiş fakat bu hayvanlar hakkında birçok yeni bilgiye erişmemizi sağlayacak olan bu değerli keşif yinede oldukça önemli.

Kaynak: Mashable 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0