• Anasayfa
  • Bilim
  • Bir Nörobilimci Kendi Beynine Bilgisayar Parçaları Ekletti!

Bir Nörobilimci Kendi Beynine Bilgisayar Parçaları Ekletti!

0
0
0
0
0
Düşüncülerini bilgisayara aktarabilmek adına bir nörobilimci, kendi beynine bazı bilgisayar parçalarını ekletti ve kendini bir denek haline getirdi.
Gelişen teknoloji ve tıp, bundan birkaç sene öncesinde bilim-kurgu olarak görülen beyin düşüncelerini dijital ortama aktarma yönteminin gerçek olmasını mümkün kıldı. Bu gelişmeler sayesinde, bazı vücut işlevlerini kullanmaktan mahrum olan kişiler normal insanlar gibi hayatlarını devam ettirmeye bir adım daha yaklaşmış oldular. İnsaların düşüncelerinin oluşmasını sağlayan ve aynı zamanda makineler tarafından da algılanabilen beyin dalgaları, doğru şekilde okunabildikleri takdirde biz düşünmek dışında hiçbir şey yapmasakta dijital ortama aktarılabiliyor, hatta bu aktarılanlara göre bazı işlevler gerçekleştirilebiliyor.Bu konuda yürüttüğü çalışmaları bir adım ileri taşımak için oldukça hevesli olan bir nörobilimci, Phil Kennedy, senelerdir üzerinde çalışmalar yürüttüğü bu alanda daha ileriye gidebilmek adına çok büyük bir fedakarlıkta bulundu. Meslektaşlarının yardımıyla kendi beynine, beyin dalgalarını yakalayıp dijital ortama aktarabilen birkaç bilgisayar parçası ekleten Phil Kennedy, araştırmalarında kendi beyninde bulunan parçalardan aldığı verileri kullanacak.

Phil Kennedy bu ilginç operasyondan sonra araştırmalardaki hedefinin, düşündüğü görüntüleri eş zamanlı olarak dijital ortama aktarmak olduğunu belirtti. Eğer bu amacına ulaşabilirse Phil, hem bu fedakarlığından hem de üstün başarısından dolayı birçok bilim ödülüne aday olabilir.

Kaynak: BoingBoing 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0