• Anasayfa
  • Bilim
  • Süper Bilgisayar Çözülemeyen Matematik Sorusunu Çözdü

Bir Süper Bilgisayar, Bugüne Kadar Çözülemeyen Matematik Sorusunu Çözmeyi Başardı

0
0
0
0
0
Matematikçilerin yıllardır çözemediği Boolean Pisagor üçlüsü olarak bilinen problemi Stampede isimli süper bilgisayar çözmeyi başardı.

Süper bilgisayarlara verilen ‘süper’ isminin kağıt üzerinde verilmediği bu haberle birlikte artık tescil edilmiş oldu. Matematikçilerin yıllardır çözmekte zorlandığı (hatta çözemediği) Boolean Pisagor üçlüsü olarak bilinen problem, bir süper bilgisayar tarafından çözüldü. Çözülen bu problem, bu zamana kadar bilgisayar yardımıyla elde edilen en yüksek boyutun da oluşmasını sağlamış (200 terabayt). Daha önceki rekorun boyutu ise yalnızca 13 gigabaytlık başka bir ispata aitmiş.

Çözülen matematik sorusunun ispatı 200 terabayt boyutunda olmasına rağmen 68 gigabayt olacak şekilde sıkıştırılmış. 

13 gigabaytlık ispat rekorunun sahibi olan matematikçi Ronald Graham, bu tarz problemleri çözmek için bilgisayarlardan yardım almanın oldukça yaygın olduğunu söyledi.Peki devasa boyutta ispatın oluşmasına sebep olan soru neydi? Problem, her pozitif tam sayının mavi ya da kırmızı olarak boyanmasını ancak Pisagor’un a^2 + b^2 = c^2 denklemini sağlayan a, b ve c sayıların tamamının aynı renkte olmamasını sağlamayı hedefliyor. 

Problem aslında çok daha yüksek bir boyuta sahip olabilirmiş fakat matematikçiler, bazı teknik detaylardan faydalanarak bilgisayarın yapacağı işlem sayısını azaltmayı başarmışlar (1 trilyon deneyden tasarruf edilmiş)Süper bilgisayar (adı Stampede imiş), iki gün boyunca çalışan 800 işlemcinin ardından 200 terabaytlık dosyayı oluşturmuş. Başka bir program da ispatı doğrulamak için kullanılmış.

 


Kaynak: Dünya Halleri

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0