• Anasayfa
  • Bilim
  • Bulduğu Sistemle Yakıt Tüketimini Yüzde 50 Düşürdü

Bulduğu Sistemle Yakıt Tüketimini Yüzde 50 Düşürdü

0
0
0
0
0
​Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ı yoldan çevirip, güneş çevirisiyle yüzde 50 yakıt tasarrufu sağlayan otomobil projesini anlatan bilgisayar mühendisi Hakan Kır, eğer süreç hızlı işlerse TÜBİTAK’la birlikte çalışmalarına devam edecek.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ı yoldan çevirip, güneş çevirisiyle yüzde 50 yakıt tasarrufu sağlayan otomobil projesini anlatan bilgisayar mühendisi Hakan Kır, eğer süreç hızlı işlerse TÜBİTAK’la birlikte çalışmalarına devam edecek.
 
Karayoluyla seyahat eden Bakan Işık’ı durduran bilgisayar mühendisi Hakan Kır, projesini anlattı. (bizde böyle, bakanı yoldan geçerken yakalayıp proje anlatırız) Daha sonra otomobili kullanan Bakan Işık, TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak’ı arayıp gerekli testlerin yapılması için talimat verdi. Sonra da arabanın sahibine dönüp “Sen arabayı al, Gebze’ye gel” dedi. (aralarında enteresan derecede samimi bir diyalog dönmüş)


 
Yakınında bulunan bir muhabire aracıyla ilgili açıklama yapan Hakan Kır, sistemin hidrojen gazının üretiminde şimdiye kadar kullanılan tekniklerden farklı olarak, daha ucuz ve verimli olduğunu söyledi. Aslında enerji tasarrufunu yüzde 80 düzeylerine kadar çıktığını söyleyen Hakan Kır, içten yanmalı motorlarda motor ömrünü kısalttığı için oranı yüzde 50 seviyelerine çektiğini söyledi. Projenin Ar-Ge çalışmalarına 135 bin TL harcanmış. (çok duyuyoruz böyle güzel haberleri, ama artık caddelerde görmek istiyoruz bu araçları)

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0