• Anasayfa
  • Bilim
  • Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'na Kısa Devre Yaptıran Gelincik

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'na Kısa Devre Yaptıran Gelincik

1
0
0
0
0
Son derece küçük bir memeli, tek başına Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nı alt etti.
7 milyar dolar harcanarak inşa edilen ve bilimin, insanlığın en önemli keşiflere imza atmasını sağlayacak Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, her ne kadar devasa bir ihtişama sahip olsa da çok çok küçük bir sebepten ötürü devre dışı kalabiliyor.

Dün sabah çeşitli elektrik problemleri yaşayan ve önlem amaçlı olarak çalışması durdurulan Hadron Çarpıştırıcısı, CERN'deki bilim insanlarını da küçük bir endişe içerisine soktu. Çarpıştırıcının elektrik sisteminde bir problem olduğunu düşünen onarım işçileri kabloları kontrol etmeye başladı ve çarpıştırıcının durdurulmasına sebep olan şey de burada ortaya çıktı.Kabloları kontrol eden onarım işçileri, çiğnenmiş güç kabloları ve cansız bir şekilde yatan gelincik ile karşılaştı. Talihsiz gelincik, bir şekilde girmeyi başardığı trafo bölümünde dolaşarak çarpıştırıcının güç kablolarının bulunduğu kısma gelmiş ve kabloları kemirmeye başlamış. Kablolara önemli hasar veren gelincik, muhtemelen bir kabloyu çiğnerken elektrik akımına kapılıp can vermiş.

Bu olayın ardından, Hadron Çarpıştırıcısı'nın güç kablolarında oluşan hasarın giderilmesi birkaç gün sürecek. Ancak çarpıştırıcının tekrar aktif hale getirilmesi Mayıs ayının ortalarını bulacak.Aslında bu durum, yani eletrik sisteminde yaşanan bir sıkıntıdan ötürü Hadron Çarpıştırıcısı'nın kapatılması, CERN için yeni bir şey değil. 2009 yılında çarpıştırıcının bulunduğu bölgeye girmeyi başaran bir kuş, ağzında taşıdığı ekmek parçasını çarpıştırıcının içine düşürmüş ve bu sebeple çalışan sistemin durdurulmasına sebep olmuştu.

Yani bunu da hesaba katarsak Hayvanlar Alemi: 2  /  CERN: 0
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0