• Anasayfa
  • Bilim
  • Camın Patlaması 130,000 FPS'de Nasıl Görünür?

Camın Patlaması 130,000 FPS'de Nasıl Görünür?

0
0
0
0
0
Yüksek FPS ile çekim yapabilen kameraların yakaladığı görüntüler her zaman efsane olmuştur. Bu videoda FPS değeri ise 130,000 !
Eğer erimiş camı damla şeklinde bir kova soğuk suyun içine koyarsanız, garip kuyruklu bir şekil alır. Bu garip şekil ''Prens Rupert Damlası'' olarak adlandırılır ve kalın olan baş tarafına ne kadar sert vurursanız vurun, kırılmaz.

Ancak damla şeklindeki bu şeyin kuyruk kısmından tutarak bu işlemi gerçekleştirirseniz, damla tuzla buz olur. Bunun sebebi ise, soğuk suyun erişim damlayı aşırı hızlı şekilde soğutmasıdır. Öyle hızlı ki, dış kısım donarak katı hale gelirken iç kısmı hala erişim durumdadır. İç kısım soğumaya başladıkça, bu kısımda iç içe katmanlar oluşur. Sonuç olarak da ortaya pek çok katmandan oluşarak müthiş derecede dayanıklı hale gelen katı madde çıkar. Ancak aynı olay kuyruk kısmı için geçerli değildir.Damlanın baş kısmında olan katman olayının aynısı kuyrukta meydana gelmez, çünkü kuyruk kısmı katmanların iç içe oluşabilmesi için oldukça incedir. Bu nedenle en zayıf kısım kuyruktur. Sonuç olarak damlanın kuyruk kısmını bir şeyle tutarak kırmaya çalışırsanız sadece kırılmaz, adeta toza dönüşür. Tabi bu durum insan gözünün yakalayabileceği şekilde gerçekleşmez. Ancak, damlanın parçalara ayrılmasını 130,000 FPS'lik çekim yapabilen bir kamera ile görüntülerseniz, ortaya efsane bir video çıkar.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0