• Anasayfa
  • Bilim
  • Canlı Bulundurma Potansiyeline Sahip Olan, Güneş Sistemi'ndeki Gök Cisimleri!

Canlı Bulundurma Potansiyeline Sahip Olan, Güneş Sistemi'ndeki Gök Cisimleri!

0
0
0
0
0
Bu haberimizde Güneş Sistemi'ndeki canlı bulundurma potansiyeline sahip olan yerleri tek tek anlattık.
Uzayın sonsuz boşluğunda tek olduğumuzu düşünmek ve hiçbir zaman Dünya dışında canlı hayat bulamayacağımızı düşünmek büyük bir yanılgıdır. Matematiksel hesaplar, gözlemler, araştırmalar ve tahminler insanoğlunun bir gün Dünya dışındaki canlılarla karşılacağını işaret ederler. Uzaylı olarak adlandırdığımız bu yaşam formlarını belki birkaç sene içinde bulamayabiliriz ancak bir gün bulacağımızdan hiçbir şüpheniz olmasın.

İnsanoğlunun başka canlıları bulmasında ve gezegenleri araştırmasındaki en büyük engel uzaklıktır. Saatte yaklaşık 50.000 km hızla gidebilen roketlerimiz olmasına rağmen milyonlarca ışık yılı uzaklıkta bulunan gezegenler, şu an sahip olduğumuz teknolojiyi aşıyor ve yaşamın olduğunu düşündüğümüz gezegenlere gidebilmemizi imkansız kılıyor. Bu nedenle yaşam formları bulmak istiyosak öncelikle bize yakın olan gezegenleri ve gök cisimlerini kontrol etmemiz, yani Güneş Sistemi'ni araştırmamız gerekiyor.

Peki Güneş Sistemi'ndeki hangi gök cisimlerinde yaşam olabilir? Bilim insanları, gezegenlerin ve uyduların yapısını inceleyerek bu gök cisimlerinin hangilerinde yaşam olabileceğini değerlendirdiler.
 

 MarsGezegenimizden daha soğuk bir yapıya sahip olmasına rağmen sıvı formda suyu barındıran ve hatta ömrünün bir döneminde kendi okyanuslarına, kendi yaşanabilir atmosferine sahip olan Kızıl Gezegen, NASA'nın tahminlerine göre yaşam barındırabilme potansiyeli en yüksek olan gezegenlerden birisi. NASA'nın şimdiki hedefinde olan Mars, bundan sadece birkaç sene sonra insanlar tarafından ziyaret edilecek ve araştırılacak.
 

 EuropaJüpiter'in uydularından birisi olan ve dünyanın en gelişmiş kıtasına ismini veren Europa, küçük olmasına rağmen yüksek yaşam potansiyeline sahip olan gök cisimlerinden birisi. Ay boyutlarında olan Europa, bu kadar küçük olmasına rağmen gezegenimizden 2 kat daha fazla suya sahip. Büyük ve tuzlu okyanuslarına rağmen taşlaşmış olan bir çekirdeğe sahip olan Europa, yaşamın oluşması için en gerekli alana sahip. Şimdilik sadece görüntülenebilmiş olan Europa, 2020 senesinde başlatılacak olan bir projeyle birlikte araştırılacak.
 

 EnceladusSatürn'ün onlarca uydusundan birisi olan Enceladus, NASA'nın gerçekleştirdiği Cassini göreviyle gündeme geldi. Bu görev, Enceladus'un yüzeyinin altında bulunan dev okyanusu keşfetmemizi sağladı. Enceladus'un atmosferik koşulları canlılar için pek uygun değil fakat alt katmanlarda bulunan dev okyanus bazı gizemleri barındırıyor olabilir.
 

 TitanSatürn'ün en büyük uydusu olan Titan, bilim insanlarının odağında bulunan uydulardan birisi. Oldukça zehirli ve yoğun bir atmosfere sahip olan uydu, bolca metan gazına sahip. Titan'ın sıra dışı atmosferik koşulları, bu gezegende metan ve etandan oluşan denizlerin yaratmış. Atmosferik faliyetlerin bulunduğu ancak solunabilir havanın olmadığı bu uydu, canlılara ev sahipliği yapıyor olabilir.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0