• Anasayfa
  • Bilim
  • CERN’e Kabul Edilen İlk Tıp Öğrencisi: Ahmet Serdar Mutluer

CERN’e Kabul Edilen İlk Tıp Öğrencisi: Ahmet Serdar Mutluer

3
1
0
0
0
Ahmet Serdar Mutluer, CERN’e stajyer olarak kabul edilen ilk tıp öğrencisi oldu.
Ahmet Serdar Mutluer'in dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarına sahip olan CERN'e yaptığı stajyerlik başvurusu kabul edildi. Burada stajyer olarak olarak görev alacak ilk tıp öğrencisi olmayı başaran Mutluer, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi 3. sınıf öğrencisi.

Nörobilim üzerine araştırmalar yapan CERN’deki bilim insanlarının daha çok matematik, fizik ve bilgisayar bilimlerinin üzerinde durduğunu belirten Mutluer, bu bilimin beynin işlevlerinin anlaşılması ve bilgisayar modellemesinin oluşturulması üzerine olduğunu söyledi.

Staj süresi içerisinde nörobilim alanında yapacağı çalışmalarla ilgili konuşan Mutluer, şunları söyledi: 

"Bir tıp öğrencisi olarak, program süresince beynin sinir iletim yolaklarının bilgisayar modellemesi ile oluşturulmasına yönelik nörobilim alanında çalışmalar yapacağım. CERN, aynı zamanda yenilenebilir enerjiden medikal alanlara kadar pek çok alanda da insanlığın problemlerine çözümler üretmeye çalışan, insanlık ve bilim hayrına çalışmalar yapan kurumlardan birisi. Orada tıp alanında bir çok problemlere çözüm olabilecek çalışmalar mevcut. Bunlardan biri de kanser çalışmalarında çığır açabilecek olan proton terapi yöntemi. Devamında çeşitli medikal görüntüleme yöntemlerinden tutun aklınıza gelebilecek her türlü alanda çok muazzam çalışmalar mevcut."CERN’de staj yapmak için 20’den fazla ülkeden, bilimin farklı dallarında öğrenim gören yüzlerce öğrencinin başvuru yaptığını söyleyen Mutluer, kabul edilmesinden dolayı mutluluk duyduğunu belirterek en son şunları söyledi: "Çeşit ülkelerden birçok bilim insanının çalışmalarını gözlemleme ve çalışmalarına katılma imkanı elde edeceğim. Bilime ve ülkeme faydalı biri olabilmek en büyük motivasyonum."
3
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
1
0
0
0