• Anasayfa
  • Bilim
  • Cerrahlar 3D Yazıcı ile Üretilen Organlarla Pratik Yapıyor!

Cerrahlar 3D Yazıcı ile Üretilen Organlarla Pratik Yapıyor!

1
0
0
0
0
​Cerrahlar, 3D yazıcı ile basılmış olan organlar üzerinde pratik yaparak ameliyatların başarı şansını artırıyor.
3D yazıcının, son zamanların en büyük ve en yararlı icatlarından olduğu tartışılmaz bir gerçek. Fabrikaların üretmediği, üretemediği, yerine ulaştırılamayan veya kişiye göre farklılık gösteren bütün materyaller, 3D yazıcı ile üretilebiliyor. Bunlara sıklıkla karşılaştığımız protez uzuvlar da dahil.

3D yazıcının üretim rahatlığı, performansı ve kalitesi, Boston Çocuk Hastanesi doktorlarının da bu teknolojiyi kullanmaya başlamalarına neden olmuş. Öncelikle doktorlar, ameliyat olacak, yaşları aylarla ölçülecek kadar küçük çocukların rahatsızlığına göre çocukları kategorilendiriyorlar. İçlerinden ameliyatları tehlikeli ve üst düzey dikkat isteyenlerin sorun yaşadıkları organ veya vücut bölümleri, hastada bulunan rahatsızlığın da getirdiği etkilerle birlikte 3D olarak çıkartılıyor. Cerrahlar, hastanın ameliyatına girmeden önce bu çıkartılmış olan vücut bölümlerinde pratik yapıyor ve ameliyat sırasında sürpriz bir durum yaşanma şansı en aza indirgeniyor.3D yazıcı teknolojisinin en iyi kullanım alanlarından birisi olan bu yeni uygulama, şimdiden yaşları 2 ay ile 16 yıl arasında değişen 4 farklı çocuğun beynindeki kan pıhtılaşmasına bağlı oluşan sorunun çözümüne yardım etti.

Uygulamanın sadece 1 hastane ile sınırlı kalmaması ve yayılması gerektiğini düşünen, Boston Çocuk Hastanesi'nin cerrahlarından birisi olan Edward Smith: "sorunlu bölgenin farklı açılardan görünüşü de dahil her türlü damar ve sinir girişini görüntüleyebiliyoruz. Bu uygulama yayıldığı takdirde hem ameliyatların başarı şansı artar hem de genç doktorlar kendilerini geliştirmesi için çok daha verimli bir sisteme sahip olurlar" diye konuştu.

Kaynak: Engadget 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0