• Anasayfa
  • Bilim
  • Çin, CERN'den Yedi Kat Daha Büyük Parçacık Hızlandırıcı İnşa Ediyor!

Çin, CERN'den Yedi Kat Daha Büyük Parçacık Hızlandırıcı İnşa Ediyor!

2
0
0
0
0
Özellikle mobil sektörde adından sıkça söz ettiren Çin, şimdi ise hedefi müthiş derecede yükseltmiş durumda.
Teknolojinin bütün kulvarlarında dünyaya kafa tutarcasına kendi başına üreten Çin, şimdi ise işi bir, hatta birkaç adım ileriye taşıyacak önemli bir adım atıyor.

İsviçre'de bulunan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN'ün bir benzeri, Çin'de yükseliyor. Büyük Hadron Çarpıştırıcısını kendi başına yapacak olan Çin, İsviçre'de bulunanınkinden tam yedi kat daha büyük bir çarpıştırıcı inşa edecek. Tasarımlama aşaması 2016 yılında sona erecek tesiste yapılacak ilk testin tarihi ise 2020.2012 yılında Büyük Hadron Çarpıştırıcısı Higgs bozununu keşfetmeyi başarmıştı. Evrenin temel yapı taşlarından biri olarak görülen Higgs bozunu, gezegenimizin, hatta evrenin oluşumuna ve uzay hakkında merak ettiğimiz pek çok soru hakkında ciddi derecede önemli cevaplar taşımakta.

Çin'in üreteceği tesisin büyüklük bakımından CERN'den yedi kat büyük oluşu, milyonlarca Higgs bozunu üretebilecek potansiyele sahip olması anlamına geliyor. En azından Çinli araştırmacıların görüşü ve beklentileri bu şekilde. CERN'ün yapı olarak enerji seviyesinin sınırlarına dayandığını söyleyen Çinli yetkililer, tesisin enerjisinin yükseltilmesinin mümkün olmadığını, bu sebeple şu anki seviyesinden fazla ileri gidemeyeceğini düşünmekte.Yani Çinli yetkililer CERN'ün yedi kat büyüğünü yaparak kapasite olarak da CERN'ün ciddi derecede geride bırakmayı amaçlamakta. Pekin'in kuzey doğusunda bulunan Qinhuangdao kenti, jeolojik koşullar olarak tesis için en uygun yer olarak görülmekte ve şu anki planlamaya göre tesis bu kentte yükselecek.

Kaynak: Digital Trends
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0