• Anasayfa
  • Bilim
  • Çin, Dang Humması ile Mücadele Etmek İçin Sivrisinek Fabrikası Kurdu

Çin, Dang Humması ile Mücadele Etmek İçin Sivrisinek Fabrikası Kurdu

0
0
0
0
0
Uzun süredir dang humması ile cebelleşen Çin, kendinden bekleneni yaptı ve olumsuz durumla mücadele edebilmek için sivrisinek fabrikası kurdu.  
Hani ülkemizde ‘’bu Çinlilerden her şey beklenir’’ diye bir söz vardır. Bu sözü şimdiye kadar sonuna kadar destekleyen Çinliler, yine yüzümüzü kara çıkarmayarak oldukça şaşırtıcı bir çalışmaya imza attı. 

Uzun süredir başta Şazay adasında olmak üzere, ülkenin bazı bölgelerinde sivrisineklerin yaydığı dang hummasıyla mücadele eden Çin, bulduğu yöntemle işi kökünden halletmeyi planlıyor. Dişi sivrisineklerin taşıdığı virüse karşı erkek sivrisineklere ‘’wolbachia’’ bakterisi enjekte eden bilim insanları, Guangdong eyaletinde kurdukları fabrika ile olayı taçlandırmış. Ama bu fabrika bildiğimiz fabrikalardan biraz farklı. 

Wolbachia bakterisi enjekte edilen erkek sinekler burada üretiliyor ve istenilen seviyeye geldikten sonra 3 kilometrekarelik Şazay Adası’na gönderiliyorlar. Haftada ortalama 10 milyon adet üretilen erkek sinekler adada bulunan dişi sivrisineklerle çiftleşiyor ve erkek sivrisineklerde bulunan bakteri nedeniyle dişi sinekler kısırlaşıyor. Guandong eyaletinde bu zamana kadar yaklaşık 46 bin kişiye dong humması teşhisi konuldu. Ateş ve eklem ağrısı şikayetleriyle başlayan hastalığın ölümlü sonuçları da olduğu söyleniyor. 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0