• Anasayfa
  • Bilim
  • Çin'deki Bir İnşaat Alanında 43 Dinozor Yumurtası Bulundu

Çin'deki Bir İnşaat Alanında 43 Dinozor Yumurtası Bulundu

1
0
0
0
0
1996 yılından bu yana yaklaşık 17 bin dinozor yumurtası fosilinin bulunduğu Çin'in Heyuan kentinde, işçiler tarafından 43 dinozor yumurtası daha bulundu.
Dünyanın en çok dinozor yumurtası fosillerinin bulunduğu Çin’in Heyuan kentinte, Çinli işçiler tarafından 43 yumurta bulundu. 

Daha önce dünyadaki en fazla dinozor fosiline sahip olması nedeniyle Dinozorların Evi olarak bilinen Heyuan, 2004 yılında bu alanla ilgili Guinness Rekorlar Kitabı’na girmişti.

Yol onarım çalışması sırasında kazı yapan Çinli işçiler, Heyuan kentinde çalışmanın yapıldığı yol boyunca bu fosilleri buldular. Heyuan Müzesi Müdür Yardımcısı Huang Zhiqiand, şehir merkezindeki bir yol çalışması sırasında bulunan bu fosillerle ilgili CNN’e açıklamalarda bulundu.

Huang, fosillerin bulunmasıyla birlikte çalışmanın durdurulduğunu belirtti. Yumurtaların genişliğinin 5 inç (13 cm) olduğunu söyleyen Huang, bulunan bu yumurtaların hangi dinozor türlerine ait olduğunu belirlemek için çalışmalara devam edeceklerini belirtti.Heyuan Müzesi’ndeki fosil yumurta koleksiyonunda, 89 milyon yıl önce yaşayan ördek gagalı dinozorlar ve oviraptoridlere ait yumurtalar bulunuyor.

Bu yumurta fosilleri, Heyuan’da ilk olarak şantiyede top oynayan çocuklar tarafından 1996 yılında bulundu. Bu tarihten itibaren bölgedeki çalışmalar esnasında toplamda 17 bin dinozor yumurtasının bulunduğu ve bu fosillerin Heyuan Müzesi’nde sergilendiği belirtildi.Kaynak: CNN
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0