• Anasayfa
  • Bilim
  • Çin Olağanüstü Radyo Teleskobuyla Uzayda Yaşam Arayacak

Çin Olağanüstü Radyo Teleskobuyla Uzayda Yaşam Arayacak

1
0
0
0
0
Çin yaklaşık 5 yıldır yapımı süren 30 futbol sahası büyüklüğündeki dev radyo teleskobuyla uzayda keşif yapacak ve yaşam olup olmadığını araştıracak. Ancak ABD, Çin'in bu dev teleskobu diğer ülkelerin uydularını devredışı bırakmak için kullanacağını savunuyor.
Uzayda yaşam olup olmadığıyla ilgili araştırmalar çok uzun zamandır devam ediyor. Özellikle ABD ve Rusya gibi devletlerin üzerine yoğun çalışmalar yürüttüğü bu konuyla ilgili araştırmalar yapan Çin, araştırmalarını olağanüstü büyüklükteki FAST isimli radyo teleskobuyla araştırmalarını sürdürecek.

Çin'e toplamda 180 milyon dolara mâl olan bu dev radyo teleskobu ülkenin güney batısında yer alan Guizhou isimli köyde dağların arasında düz bir alana kuruldu.  Dünya'nın en büyük radyo teleskobu olma özelliğini taşıyan FAST, bu boyutuyla ABD'ye ait Erasibo Teleskobu'nun yaklaşık 2 katı bir büyüklüğe sahip. FAST adındaki bu teleskopta toplam 4450 panel bulunuyor.
 

Yayınlanan bir bültende FAST'ın 13 milyar 700 milyon ışık yılına kadar olan uzaklıktaki sinyalleri algılayabileceği söyleniyor. Teleskop bu yetenekleri sayesinde uzak galaksilerde doğal hidrojen araştırması yapacak ve zayıf pulsarların sinyallerini algılayacak.
 

 ABD, Çin'in bu teleskobu kötü amaçlı kullanacağını savunuyor

İngiliz Reuters haber ajansının paylaştığı bilgilere göre ABD Savunma Bakanlığı FAST isimli bu radyo teleskobunun Çin tarafından kriz anında düşman ülkelerin uydularına erişmesini engellemek amacıyla kullanılacağını savunuyor. Ancak Çin, bu uzay programının tamamen barışcıl amaçlarla yürütüldüğünü söylüyor. 

Çin'in uzay araştırmalarıyla ilgili tek faaliyeti bu değil. Ülke 2036 yılına kadar uzaya bir astronotunu göndermeyi planlıyor ayrıca ülkenin halihazırda bir uzay üssü kurma üzerine çalışmalar yürüttüğü de biliniyor.
 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0