DARPA, Dikey İniş - Kalkış Yapabilen İnsansız Hava Aracını Tanıttı!

1
0
0
0
0
DARPA, Dikey İniş - Kalkış Yapabilen İnsansız Hava Aracını Tanıttı!
Amerikan Ordusu için yeni teknolojiler üreten DARPA, dikey iniş ve kalkış yapabilen elektrikli Aircraft konspetini tanıttı. VTOL X-Plane konsept olarak adlandırılan insansız hava aracının özelliklerini gösteren video yayınlandı.
Amerikan Ordusu için yeni teknolojiler üreten DARPA (Defansif İleri Araştırma Projeleri Ajansı), dikey iniş ve kalkış yapabilen, VTOL sınıfı yeni hava aracını tanıttı. VTOL X-Plane olarak adlandırılan ve henüz konsept olan hava aracının ilk videosu da yayınlandı. Yeni aracın en büyük özelliği ise insansız olması ve sıvı yakıt yerine elektrik kullanması.

 Yeni Hava Aracının En Önemli Özellikleri Neler?

Yeni uçağın özelliklerini gösteren videoda verilen bilgilere göre, VTOL X-Plane’in hızı saatte 550 ile 740 kilometre arasında olacak. Yaklaşık 5 ton ağırlığında olacak uçağın, ağırlık kapasitesinin en az yüzde 40’ı kadar yük taşıyabileceği belirtiliyor. Ayrıca, elektrikten gücünü aldığı için motorlu benzerlerine göre oldukça da sessiz olacak. VTOL X-Plane’in itici gücü ise oldukça yüksek. 4000 beygir gücüne sahip hava aracında, ön bölümde ve kanatlarda 3 MW  24 adet kanatsız fan bulunacak. Açı değiştirebilen fanlar, uçağın dikey iniş - kalkış yapabilmesine imkan sağlayacak.

 VTOL X-Plane Ne Zaman Göklerde?

DARPA program yöneticisi Ashish Bagai tarafından verilen bilgilere göre, VTOL X-Plane’in yaygın üretimi önümüzdeki birkaç yıl içinde gerçekleşmeyecek ancak gelecekteki olanakların durumu süreçte etkili olacak. Uçağın geliştirilmesini üstlenen Aurora Flight Sciences şirketi ise 2018 yılı içinde bir demoyu havada görme beklentisinde. Bakalım elektrikten gücünü alan hava aracını ilk kez ne zaman gök yüzünde görebileceğiz?
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0