• Anasayfa
  • Bilim
  • Darwin Adında İnsan Beyni Gibi Çalışan Bilgisayar Çipi Geliştirildi

Darwin Adında İnsan Beyni Gibi Çalışan Bilgisayar Çipi Geliştirildi

1
1
0
0
0
Hangcou Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ve Cıciang Üniversitesi araştırmacıları, yaklaşık 1 yıllık çalışma sonucunda insan beyni gibi çalışan bilgisayar çipi geliştirdiler.
İnsanın makineyle olan bağlantısı her geçen gün daha da güçlü olmaya başladı. Yapay zekaya olan eğilimin ardından şimdi de Çinli bilim insanları, insan beyni gibi çalışan bir bilgisayar çipi geliştirdi.

Küçük bir madeni para büyüklüğünde olan ve Darwin isminin konulduğu çip, hacim olarak madeni para kadar bir alanı kaplıyor. Siyah rengindeki Darwin, 4 milyondan fazla sinaps bağlantı noktası ve 2048 nöronla donatıldı.

Çipin geliştiricilerinden olan Dr. Ma Dı, (bu arada soyadı gerçekten Dı): "Darwin, nöronların sinaps bağlantı noktalarını kullandığı beyindeki sinir ağını taklit ederek akıllı bilgisayar görevlerini yerine getiriyor" dedi. Darwin’in robotik çalışmalar dışında akıllı donanım sistemlerinde ve beyin-bilgisayar arayüzlerinde kullanılmasını beklediğini söyleyen Ma Dı, çipin henüz geliştirilme aşamasında olduğunu belirtti.Cıciang Üniversitesi’nden Şın Jünçıng ise Darwin’in diğer bilgisayar çiplerinden daha farklı bir prensipte çalıştığını belirterek en zor şlemleri bile kolaylıkla yapabildiğini belirtti. Çip, farklı insanlar tarafından yazılan rakamları tanımlayabiliyor, farklı görüntüleri ayırt edebiliyor ve kullanıcının beyin dalgalarına göre ekrandaki nesneleri hareket ettirebiliyor.
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0