• Anasayfa
  • Bilim
  • Denizin Dibine Bırakılan Cansız Bedenlere Ne Olur?!

Denizin Dibine Bırakılan Cansız Bedenlere Ne Olur?!

0
0
0
0
0
Denizin Dibine Bırakılan Cansız Bedenlere Ne Olur?!
Bir grup araştırmacı denizin dibindeki ölü bedenlere ne olduğunu görüntülemek amacıyla deney yapmış ve bunu kayıt altına almış.
Dünya üzerinde yaşayan tüm canlılar, doğanın kanunlarından ötürü bir gün ölür ve diğer canlıların yararlanabilmesi amacıyla vücutları doğaya karışır. Yaşam döngüsünü oluşturan bu temel süreç, ölü beden nerede bulunursa bulunsun devam eder.

Bilim adamları ölü bedenlerin su altında nasıl doğaya karıştığını incelemek amacıyla sıra dışı bir deney gerçekleştirdiler. Bu deneye katkıda bulunan Ocean Network Canada ve Simon Fraser University, deneyde ölü bir domuzun bedenini kullandılar. Salish Denizi'nde gerçekleştirilen deneyde yeni ölmüş olan domuzun bedeni deniz yüzeyinin tam 300 metre altına indirildi ve bir kafes yardımıyla yüzeye yerleştirildi. Domuzun kafesinin üst kısmına sabitlenen kamera, 9 günlük ayrışma sürecini inceledi. Deneyin yapılmasını isteyen Simon Fraser University kriminologları, ayrışan domuz bedeni üzerinden bazı sonuçlar çıkartmayı ve bunlara insana uyarlamayı denediler.
 

9 gün süren kayıtların daha ilk gününde domuz bedeni kuşatan minik canlıların ismi "Lyssianassid amphipods." Bu canlılar, ölü bedendeki en küçük eti bile tüketiyorlar ve koca bir domuzu birkaç gün içerisinde kemik yığınına dönüştürüyorlar. Bu süreç içinde bazı köpekbalıklarının de cesete uğradığı biliniyor ve deneyin en sonunda dev bir ahtapot kemiklere bakmak amacıyla uğruyor.

Bilim adamları bu videodaki deneyi iki kere yapmışlar. İlk yaptıkları deney sonbahar mevsiminde, ikincisi ise yaz mevsiminde gerçekleştirilmiş. Sonbaharda yapılan deneyde domuzun iskeletinin sadece 3 gün içerisinde ortaya çıktığını gözlemlemişler. Yaz ayında yapılan deneyde ise bu süre 4 gün olmuş.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0