Deri Hücrelerinden İnsan Kalbi Üretildi!

2
1
1
0
0
Massachusetts General Hospital'da görevli olan araştırmacılar, insan hücreleri kullanarak çalışan ve normalinden hiçbir farkı olmayan insan kalbi üretmeyi başardılar.
Bilim insanları, yapay organ ve hücre araştırmalarının ilerlemesiyle birlikte her geçen gün gerçek organlardan hiçbir farkı olmayan yapay organlar üretmeye bir adım daha yaklaşıyor. Bu ilerlemelerden en yenisi, Massachusetts General Hospital'da görevli olan araştırmacılar tarafından kaydedildi. 

Hücre araştırmaları yapan hastane, insan derisinde bulunan hücreleri kullanarak fonksiyonel bir insan kalbi üretmeyi başardı. Vücudumuzda bulunan kalpten hiçbir farkı olmayan ve aynı şekilde çalışan bu yapay kalp, son teknoloji kullanılarak üretildi. Yapay kalbi üretmek adına organın şekillerini, iç yapısını ve gelişim aşamalarını detaylı olarak inceleyen, bu aşamaları teknoloji sayesinde hücrelerin büyüme şekillerinde uygulayan araştırmacılar, yapay hücrelerin oluşturduğu protein bağları kullanmışlar.Araştırmacıların belirttiğine göre yapay kalbin üretimindeki en zor kısım, kalbin şeklini ve büyüme yönünü belirleyen dış kısmı tedarik edebilmekti. Bunun için kalbin şekline sahip olan bir kılıf üretmek yerine organ bankasında bulunan ve başkasına aktarılmaya uygun olmayan 73 kalbi kullanmaya karar vermiş olan araştırmacılar, aldıkları bu kalplerin dış kısmında bulunan ve kalbe şeklini veren "iskeletimsi" yapıyı kullanmışlar. Bu yapının kullanılması hem kalbin doğru şekillerde büyümesini sağlamış, hem de çalışmanın tamamlanma süresini kısaltmış. Eğer yeni bir kılıf üretmeye çalışsalardı bu aylar sürebilirdi.

Tabii ki bu kalbin birisine takılarak çalıştırılabileceğini söylemek çok zor, çünkü kalbin çalışmasının yanı sıra vücudun bu organı kabul etmesi de önemli. Ancak böyle bir başarı, yapay ve kullanılabilir organların üretiminin başlangıcı olarak değerlendirilebilir.

Kaynak: Cnet 
2
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
1
0
0