• Anasayfa
  • Bilim
  • Dinozorları Dünya Üzerinden Silen İki Büyük Felaket Ne?

Dinozorları Dünya Üzerinden Silen İki Büyük Felaket Ne?

0
0
0
0
0
Bilim insanları, 66 milyon yıl önce dinozorların yok olmasına sebep olan iki felaketin olduğunu ileri sürüyor.
Science Daily dergisinde yer alan makaleye göre dinozorların dünya üzerinden silinip yok olmasına sebep olarak iki büyük felaketin üst üste gelmesi gösterildi. Dünyaya bir göktaşının çarpmasıyla Hindistan’daki volkanik patlamaların aynı döneme denk gelmesi, dinozorların neslinin tükenmesine sebep oldu.

Kaliforniya Üniversitesi’nde görevli jeologlar, 66 milyon yıl önce Dünya’ya çarpan göktaşlarının Hindistan’daki volkanik patlamaların daha da alevlenmesine sebep olduğuna ve bu iki felaketin üst üste gelmesinin 9 şiddetinde depremlere yol açtığına dair ciddi bulgular elde etti. Araştırmacılar, volkanik patlamaların yüz binlerce yıl devam ettiğini ve bunun sadece dinozorların değil, pek çok kara ve deniz memelisi türlerinin de dünya üzerinden silinmesine neden olduğunu belirttiler.

Bilim insanları, göktaşı ve volkanik patlamaların etkisiyle canlı türlerinin yok olması arasındaki ilişkiyi 35 yıldır tartışıyordu. Aralarında çelişki bulunan bilim insanlarından bazıları volkanik patlamaların canlıların yok olmasına etkisi olmadığını söylerken bazıları da patlamanın etkisinin çok büyük olduğunu belirtti. Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları tarafından elde edilen veriler, volkanik patlamaların meydana geldiği tarihleri daha net bir şekilde görmemizi sağlıyor. Buna göre Hindistan’ın Deccan Platosu’nda yer alan yanardağ patlamaları, dünya üzerindeki canlı türlerinin yok olmasını sağlayan göktaşı çarpmalarından 50 bin yıl içerisinde ikiye katlanmış.

Sonuç olarak canlı türlerinin kitlesel yok olmasıyla ilgili bu zamana kadar yalnızca göktaşının çarpması söyleniyordu, fakat en önemli etkilerden bir tanesinin şiddetli depremler olduğu da ortaya çıkmış oldu.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0