• Anasayfa
  • Bilim
  • Disney, Düz Duvara Tırmanan ve İğne Deliğinden İp Geçirebilen İki Robot Geliştirdi

Disney, Düz Duvara Tırmanan ve İğne Deliğinden İp Geçirebilen İki Robot Geliştirdi

0
0
0
0
0
Disney, Düz Duvara Tırmanan ve İğne Deliğinden İp Geçirebilen İki Robot Geliştirdi
İsviçreli araştırmacılar, ön pervaneleri aracılığıyla düşmeden düz duvara tırmanabilen ve iğne deliğinden ip geçirebilen bir robot geliştirdiler.
İsviçre’de bulunan Disney laboratuvarında geliştirilen VertiGO isimli dört tekerlekli robot, sıra dışı tasarımı sayesinde düz duvara tırmanabiliyor. İlk etapta bakıldığında insansız hava aracını andıran bir görüntüye sahip olan VertiGO’nun tasarımcılarından David Krummenacher, robotun tırmanma işlemi esnasında yer çekimine meydan okuduğunu söylüyor. 

"Aslında bunu önündeki pervaneler aracılığıyla yapıyor. Bu pervaneler 360 derece dönebiliyorlar. Robotun ön tekerlekleri bir duvara çarptığında, pervane robotu aşağı itiyor ve robot duvara tırmanabiliyor" diyerek robotun çalışma prensibinden bahseden David Krummenacher, robotun, üstünde bulunan pervaneler yardımıyla otomatik olarak yönünü bulabildiğini söylüyor.

Robotun seri üretimine geçilmesinden önce maliyeti düşürmek amacıyla fiber malzeme kullanmak istediklerini belirten tasarımcılardan Michael Bischoff, "Robot yer çekimine meydan okuduğundan şimdilik hafif yükleri taşıyabilecek durumda" dedi. 

 

Aynı şirketin geliştirdiği bir diğer robot ise ipliği iğne deliğinden geçirip yumurtaları hassas bir şekilde taşıyabiliyor.

 

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0