Dokunmatik Ekranda Oyun Oynamanın Neden Zor Olduğunu Açıklayan 3 Bilimsel Teori!

1
0
0
0
0
Dokunmatik ekranlarda oyun oynamanın zorluklarından siz de mi yakınıyorsunuz? Peki ya sizce dokunmatik ekranlar oyunlar için neden bu kadar kullanışsız? Tüm bildiklerinizi unutun çünkü asıl bilimsel nedenler yeni açıklandı!
Dokunmatik ekranda oyun oynamak sizce neden zor ve dokunmatik ekranlar bu iş için kullanışsız? Bu konuda yapılan yeni araştırmalar, dokunmatik ekranın bu konudaki eksikliğinin nedeninin ne olduğunu ortaya çıkarıyor. Aalto Üniversitesinde yapılan bir çalışma, bu konuda hepimizin aklına ilk gelen düşüncelerin aslında doğru olmadığını, nedenlerin sanılandan biraz daha farklı olduğunu ortaya çıkarttı.

 Fiziksel Tuş Eksikliği Asıl Sorun Mu?

Evet, dokunmatik ekranda fiziksel tuşlar yok. Bu da bizi dokunsal bir geri bildirimden mahrum bırakıyor ve kullanışsız. Bingo! Sizin de aklınıza ilk bu geldi ancak bu tamamen doğru değil. Çünkü dokunmatik ekranını bir yüzeyi var ve zaten buraya dokunduğunuzda bir geribildirim alıyorsunuz. Peki o zaman dokunmatik ekranda oynarken saçmalamamızın nedeni ne? Ekranların yavaş olması mı? Maalesef tam olarak bu da değil. 

 Fiziksel Tuş Kritik Faktör ama Neden?

Araştırmacılar konu ile ilgili 3 teori ortaya koyuyor. Bunlardan ilki parmak hareketleri ve parmak ile ekran yüzeyi mesafesi… Araştırmada, hedefi görünce tuşa basması istenen gruplarda, dokunmatik ekran ve fiziksel tuş grupları arasında büyük bir zamanlama farkı ortaya çıkıyor. Dokunmatik ekran kullanan grup, fiziksel tuş grubuna göre daha geç düğmeye basıyor. Bunun sebebi ise fiziksel tuş olması durumunda kişilerin parmaklarını tuşun hemen üzerinde tutması ancak dokunmatik ekranda parmakların sürekli hareket halinde olması. Dokunmatik ekranda parmaklar yüzeyden her zaman sabit uzaklıkta değil ve bu da zamanlama farkını ortaya çıkartıyor. Tabii ki bu farkında olmadan yaptığımız bir şey.

 Gerçekten O İşlemi Yapık Mı?

Beynimizin bize oynadığı bir diğer oyun da tuşa bastığımızın algılanıp algılanmaması noktasında ortaya çıkıyor. Sinir sistemimiz için dokunmatik yüzeye bastığımızda o işlemin o an gerçekten algılanıp algılanmadığını tahmin etmek zor. Tipik dokunmatik ekranlar, panele ilk dokunuşunuzu algılıyor ancak kullanıcılar bunu hissetmiyor. 

 Gecikmelerin Nedenleri Ne?

Son neden ise biraz daha teknik. Ekran yüzeyine dokunulduktan sonra, uygulama içerisinde işlem için bir süre gerekiyor ve bu da belli bir gecikme yaratıyor. Ortaya çıkan bu gecikme de bizim sonraki hareketlerimizi etkiliyor. Diğer faktörlerin de etkisiyle gecikme giderek artıyor.

 Dokunmatik Ekran Fiziksel Tuşun Yerini Tutabilir Mi?

Araştırmacılara göre dokunmatik ekranlar oyunlarda hiç bir zaman fiziksel tuşların yerini tutamayabilir. Bunun nedeni ise, fiziksel tuş olmadığında parmaklarımızı her zaman yüzeye farklı uzaklıklarda tutmamız ve bunun da tahmin edilemezlik yaratması. Özetle, fiziksel tuş olmadı mı ne yapacağımızı biraz şaşırıyoruz…
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0