• Anasayfa
  • Bilim
  • Periscope Yayını Yapan NASA Çalışanı Dr. Umut Yıldız, Sorulabilecek En Saçma Sorulara Maruz Kaldı

Periscope Yayını Yapan NASA Çalışanı Dr. Umut Yıldız, Sorulabilecek En Saçma Sorulara Maruz Kaldı

2
1
0
0
0
Periscope Yayını Yapan NASA Çalışanı Dr. Umut Yıldız, Sorulabilecek En Saçma Sorulara Maruz Kaldı
Birkaç gün önce Periscope’tan canlı yayınla takipçilerinin sorularını cevaplamak için kameranın karşısına geçen Dr. Umut Yıldız, sorulabilecek en saçma sorulara maruz kaldı.
Dr. Umut Yıldız, göğsümüzü kabartan bir NASA çalışanı. Derin uzaya gönderilen uzay araçlarının iletişimini sağlayan birimde çalışıyor olsa da Jüpiter’in yörüngesine giren Juno’yla (bu konuyla ilgili detaylı bilgiler şurada) alakalı sorulacak sorulara da cevap vermek için Periscope yayını başlatan Yıldız, yayını açacağına bin pişman oldu.

Juno’nun çalışma prensibini, önemini ve olayların nasıl geliştiğini anlatmak maksadıyla Periscope yayını düzenleyen Yıldız’a uzun bir süre boyunca "Hocam Jüpiter'de nasıl abdest alırız", "Sen UFO'cu musun", "Hocam oruçlu musun" gibi sorular soruldu. Yine de sakinliğini koruyup olabildiğince makul cevaplar vermeye çalışan Yıldız’a sanki iyi niyetinin kurbanı olurmuşçasına anlam sorular sorulmasına devam edildi. Onlardan bazıları şöyleydi:

- Lan olum, hayat yok, bişiy yok; neyi arıyonuz? Boşa gidiyor paralar...

- Bro (birader) boş işler bunlar...

- UFO’cu musun sen?

- Hocam oruçlu musun?

- Uzaylılar var mı gerçekten?

- Lier! (Yalancı!)

- LPG taktırsaydınız...

- Dayı bu nedir? Amacınız ne? Ne iş yapıyorsun sen orada?

- Ben seni bizim ilaç mümessillerinden birine benzettim ama...

- Düşürmek zorunda mısınız? Tekrar yörüngeden çıkarsanız? Juno’ya bir şey olmasın abi...

- Hocam abdest nasıl alırız Jüpiter’de?

- Bu Jüpiter’de kaç ton altın vardır?...

Dediğimiz gibi Yıldız, yine de bu sorulara içtenlikle ve biraz da kendisini zorlayarak ürettiği cevaplarla karşılık vermeye çalıştı. Sorulan son soru ise kayışın tamamen kopmasına sebep oldu. Yine mizahi bir yolla kendisine “Siz NASA’da çalışıyorsunuz, bilirsiniz. Hilal göründü mü?” şeklinde sorulan soruya “Nereden? Jüpiter’den bakınca mı?” cevabını verince bizim klavye delikanlıları yine meydanı boş bulup sallamaya başlamışlar. “Seni Müslüman sanıp sormuşlar, değilsen değilim de”, “NASA’da çalışıyorsun iyi de beyninle imanın da mı NASA’ya çalışıyor... Seni ADAM sanmışız özür dileriz...” şeklinde boş eleştirilere maruz kalan Yıldız, tepkilerin ardından aşağıdaki dört maddelik açıklamayı yapmak zorunda kalmış:
 
  1. NASA hilal gözetlemez.
  2. Ben fetva makamı değilim.
  3. O tweet’i şaka sanmıştım. (Ki şakaydı K.A.)
  4. Türkiye’de bayram karmaşasını yeni duydum...

Şimdi bu adam bir daha Periscope yayını yapar mı? Açık konuşayım; ben olsam yapmazdım. Karşında dünyanın en saygın kurumlarından bir tanesinde çalışan bir Türk var, sen de kalk bir şeyler öğrenmek yerine adamın sinir kat sayısını yükseltecek saçma sapan sorular sor. Olacak iş mi bu yahu? Yayının tamamına aşağıdaki tweet üzerinden ulaşabilirsiniz.
2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0