• Anasayfa
  • Bilim
  • Drone'larla Katil Balinaların Önceden Çekilmemiş Görüntülerine Ulaşıldı

Drone'larla Katil Balinaların Önceden Çekilmemiş Görüntülerine Ulaşıldı

0
0
0
0
0
Drone'larla Katil Balinaların Önceden Çekilmemiş Görüntülerine Ulaşıldı
Drone'lar dünyanın en büyük canlılarından birisi olan katil balinaların görüntülerini çekti. Bu görüntüler sayesinde katil balinaların bugüne kadar bilinmeyen yönleri keşfedildi.
Drone'ların kullanım alanlarını sıralarken bu cihazların görüntüleme ve kayıt gibi işlemlerde kullanılabileceğini defalarca belirtmiştik. Bilim adamları, bu yeni gelişmiş olan ve hava sahasını kullanarak çoğu canlının haberi olmadan onları görüntüleyebilen cihazlardan birisini kullanarak doğadaki en büyük canlılardan birisini, katil balinaları (orca) görüntülediler. Görüntülerden elde edilen sonuçlar, bu canlıların şu ana kadar hiç bilinmeyen yönlerini ortaya çıkarttı. Hiçbir dalgıç veya ekipman kullanılmadan sadece drone ile yukarıdan çekilen görüntüler, o sırada suyun üst kısımlarında olan katil balinalar tarafından farkedilmediği için balinalar, görüntüler çekilirken son derece rahat ve doğaldılar.

NOAA (Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi) araştırmacıları tarafından görüntülenen katil balinaların bu görüntüleri, katil balinalar hakkında çok önemli bir özelliği öğrenmemizi sağladı; katil balinaların aile bağları son derece kuvvetli. Ailevi ilişkilere önem veren ve birbirlerine sürekli yardımcı olup birbirlerini koruyan bu canlılar, içlerinden birisi yaralı veya hamileyken ona yemek getiriyorlar ve onunla ilgileniyorlar. Önceden sürüler halinde avlandıkları bilinen katil balinaların bu kadar yakın ilişkilere sahip olmaları, araştırmacıları son derece şaşırttı.
 

Uzunlukları 9.5 metreye, ağırlıkları 6,5 tona ulaşan katil balinaların bu yeni ve eşsiz görüntüleri, bu canlılar hakkındaki bilgilerimizi arttırmakla kalmayacak, ilerleyen senelerde bu canlıların yaşayış biçimlerinden diğer canlılar hakkında da bilgiler edinebilmemizi sağlayacak.

Kaynak: Gizmodo 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0