Dünya 2 Kat Daha Büyük Olsa Neler Olur?

1
0
0
0
0
Dünya olduğundan daha büyük olsa çevremizde ve yaşantımızda nasıl değişimler olurdu? "Sadece daha büyük bir gezegende yaşıyor olurduk" diye düşünüyorsanız fena halde yanılıyorsunuz!
Dünyamızın olduğundan 2 kat daha büyük olması halinde neler olurdu? Sadece yüzölçümü artardı ve daha büyük bir gezegende yaşıyor olurduk diye düşünmeyin çünkü iki kat büyüklük birçok etkiyi de beraberinde getiriyor. Interesting Engineering sitesinin makalesine göre, dünyanın 2 kat büyümesi demek kütlesinin 8 kat artması anlamına geliyor. Bu da tam 2 kat daha fazla yer çekimi demek! İşte eğlence başlıyor… 

 Öldüren Yürüyüşler

2 kat daha fazla yer çekimi ilk olarak sizce neyi etkiler? Tabii ki yürüyüşümüzü… 2 kat büyük dünyada bugünkü kadar rahat yürüyebileceğimizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü 2 kat fazla yer çekimi bizim ağırlığımızı oldukça artıyor ve adım atmamız zorlaşıyor. Daha çok güç harcayıp daha çabuk yoruluyoruz. Denemesi ise bedava; sırtınıza tam kendi ağırlığınızda birini alın ve yürümeye çalışın; iki kat büyük dünyaya hoş geldiniz!

 Dev Ayaklar

Tabii ki yürümenin böyle zor olduğu bir dünyada iskelet sistemimiz de ona göre gelişecek. Muhtemelen evrim devreye girer ve bugünkü ayaklarımızdan çok daha farklı ayaklara sahip olurduk ki o yer çekiminde daha normal yürüyebilelim. Muhtemelen bu durum diğer hayvanlar için de geçerli olurdu. 54 numara ayakkabı satın aldığınızı düşünsenize!

 Güdük Güdük Ağaçlar

Dünyanın 2 kat büyümesi sadece yürüyüşümüzü mü etkiler? Tabii ki hayır. Mesela ağaçlar… Ağaçların boylarının sınırı yer çekimi ile orantılıdır. Yer çekiminin gücü ağaç boylarına bir limitasyon koyar ve her ağaç kendi türüne göre belli bir boya ulaşır. Ağaçlar suyu dallarına iletebilmek için bir güç harcar, yani bir anlamda yer çekimine karşı gelerek suyu en üst dallarına bile iletir. Yer çekiminin 2 kat olması halinde ağaçlar daha fazla enerji harcamak zorunda kalır ve buna gücü yetmez. Bu da ağaçların boyunun kısalması anlamına gelir ki günümüzün etkileyici dev ağaçları tamamen güdük kalabilir.


 

 Harika Manzaralar...

Yer çekiminin 2 kat olması Ay ile ilişkimizi de bir hayli etkiliyor… Satürn gezegeninin halkalı görünümünü bilmeyeniniz yoktur. İşte bu durumda Ay, dünyanın etrafında tıpkı Satürn’dekine benzer bir halka oluşturuyor. Manzara süper olur, seyretmeye doyum olmaz doğrusu!

 Volkanik Hareketler

Bitmedi, sırada ürkütücü bir şey var. Yer çekiminin 2 kat olması halinde kararsız elementler şu an olduğundan çok daha fazla olur ve bu da ısınmanın daha fazla olması anlamına gelir. Volkanik aktiviteler ise oldukça artar. Günümüzde büyük volkanların patlamasına o kadar sık şahit olmuyoruz ama o koşullar altında her an volkanik patlama tehditiyle yaşıyor olabiliriz.

1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0