• Anasayfa
  • Bilim
  • Dünya’daki Yaşam Belirtileri Çok Daha Eskiye Dayanıyor

Dünya’daki Yaşam Belirtileri Çok Daha Eskiye Dayanıyor

0
0
0
0
0
Kaliforniya Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, Dünya’daki yaşam belirtilerinin bu zamana kadar bilinenden çok daha eskiye dayandığını açıkladı.

Dünya’daki ilk yaşam belirtilerinin ilk olarak 3.8 milyar yıl önce olduğu öngörülüyordu. Fakat Kaliforniya Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, yaşı 4.54 milyar olduğu düşünülen Dünya’daki ilk yaşam belirtilerinin 4.1 milyar öncesine dayandığını iddia ettikleri bir makale yayınladı.

Araştırmacıların edindiği bilgiler sonrası Dünya’nın oluşmaya başlamasından yaklaşık 430 milyon yıl sonra ilk yaşam belirtileri ortaya çıkmış. Avurstralya’da eriyik haldeki kayaların zirkon maddelerini inceleyen bilim insanları, bulunan minerallerin bir bakıma zaman kapsülü görevini gördüğünü belirtiyorlar. 

10 binden fazla zirkonu inceleyen ve içlerinden 79 tanesini daha detaylı incelemek için ayıran bilim insanları, bu karbonlardan bir tanesinde saf karbon elde etti. Hayatın varlığı konusunda önemli kriterler arasında yer alan karbonun 4.1 milyar yıl yaşında olması, yaşamın da 4.1 milyar öncesine dayanabileceğini gösteriyor.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0