• Anasayfa
  • Bilim
  • Dünya'nın Yaşanılabilirlik Oranının Sadece %82 Olduğu Açıklandı!

Dünya'nın Yaşanılabilirlik Oranının Sadece %82 Olduğu Açıklandı!

1
0
0
0
0
University of Washington'ın yaptığı bir araştırmaya göre Dünya'nın yaşanılabilirlik oranı sadece %82. Bu oran %100 olarak ele alınıyordu.
Astronomların ve bilim adamlarının yaptığı araştırmalarla bulunan yeni gezegenler farklı şekillerde gruplandırılırlar. Konumları, yapıları, yaşları gibi faktörlere göre yaşanılabilir olma olasılıkları hesaplanan bu gezegenler, tabii ki Dünya'nın yaşanılabilirliği baz alınarak değerlendirilirler. Yüzde üzerinden hesap yaptığımız bu işlemler Dünya'nın yaşanılabilirlik oranının %100 olduğu sonucuna ulaşmamızı sağlıyor, fakat gerçekten öyle mi? 

University of Washington'da görevli olan araştırmacılar bu konuyla ilgili yeni bir araştırma yaptılar. İnsanların yaşam şekilleri, ihtiyaçları ve zevkleri baz alınarak yapılan bu araştırma, gezegenimizin aslında sadece %82 oranında yaşanabilir olduğu sonucunu ortaya koydu. %100 oranla yaşanılabilir olduğu kabul edilen bir gezegende yaşanan %18'lik düşüş, Dünya'nın doğasının ne kadar değiştiğini ve insanlar için ne kadar uyumsuzlaştığını gözler önüne seriyor.Bu durumun insanları nasıl etkilediğini her geçen gün daha iyi bir şekilde görüyoruz. Dünya'nın dengesi bu şekilde değişmeye devam ederse bu oran daha da alt seviyelere düşecek ve kendi gezegenimiz yaşanamaz hale gelecektir. Dünya'nın bu değişiminin etkileyeceğini düşündüğüm bir diğer konu da Dünya'nın baz alındığı ve diğer gezegenlerin buna göre değerlendirildiği "Earth Similarity Index" (ESI) ölçümleri. Bu ölçüm, gezegenlerin Dünya'ya ne kadar benzediğini göstermek amacıyla kullanılıyor. Örneğin Earth Similarity Index'e göre Dünya'nın puanı 1'dir. Mars'ın 0.697, Venüs'ün ise 0.444. Dünya'nın %18 değişmiş ortamında yaşamayı başaran insanların 1'in altında bulunan gezegenlerde de yaşayabileceğini düşünebiliriz. Bu ölçümler direkt olarak çevre, yaşam alanları ve kaynakları baz alınarak gerçekleştirilmiyor ancak %18'lik payın içerisinde hava kirliliği, canlı çeşitliliğin azalması, iklim değişimleri de bulunuyor. Yani insanoğlunu 0.950 ESI değeri bulunan bir gezegende yaşayabileceğini düşünebiliriz. Bizleri tebrik ederim (!)
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0