• Anasayfa
  • Bilim
  • Dünyada İlk Kez Bir Kafa Nakli Gerçekleştirilecek

Dünyada İlk Kez Bir Kafa Nakli Gerçekleştirilecek

2
0
0
0
0
Teknolojinin gelişmesi, sadece daha üst düzey akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayarlar üretimini sağlamıyor, sağlık sektörünü de direkt olarak etkiliyor. Buna en iyi örneğin, Sergio Canavero’nun yöneteceği ameliyatı olacağını söyleyebiliriz.
Teknolojinin gelişmesi, sadece daha üst düzey akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayarlar üretimini sağlamıyor, sağlık sektörünü de direkt olarak etkiliyor. Buna en iyi örneğin Sergio Canavero’nun yöneteceği ameliyatı olacağını söyleyebiliriz.

30 yaşındaki Valery Spiridonov, çaresi bulunmayan bir hastalığa yakalanmış. Spirodonov’un kafasının daha sağlıklı bir bedene nakledilmesi durumunda sağlıklı bir hayata kavuşabileceği düşünülüyor.

İtalyan cerrah Sergio Canavero’nun yöneteceği ameliyatta yaklaşık 150 doktor ve görevli kişi, 36 saat sürecek bir ameliyat gerçekleştirecek.

Ameliyatın aşaması ise şu şekilde gerçekleşecek: Öncelikle Spiridonov’un kafası ve nakledileceği vücut, hücre bozulmasının engellenmesi açısından soğutulacak. Doktorlar, daha sonra önemli kan damarlarını makinelere bağlayarak yapılacak nakil sırasında kan akışının devam etmesini sağlayacak. Daha sonra omurilikten ayrılan kafa, yeni bedenine aktarılacak.Biz sonuç olarak teknoloji sitesiyiz ve bu haber tamamen bilgi, birikim ve eğitime dayalı bir konu. O yüzden kesin olmamakla birlikte, bu tarz ameliyatlarda farklı insanlara ait uzuvların bir araya getirilmesi sonucu ameliyatın başarılı sonuçlanmama riskinin oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca farklı kimyasallara ve elektrik sinyallerine maruz kalacak olan Spiridonov’un delirme ihtimali de bulunuyor. 

Sonuç olarak ameliyat çok zor geçecek (zaten 150 tane görevlinin çalışacak olmasından belli) ve en önemlisi Spiridonov, çok cesurca bir davranış sergiledi. Biz de Spiridonov’un bu ameliyatı sağlıklı bir şekilde atlatıp hayatına kaldığı yerden devam etmesini temenni ediyoruz.
 
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0