• Anasayfa
  • Bilim
  • Dünyanın En Uzun ve En Derin Tüneli Açıldı

Dünyanın En Uzun ve En Derin Tüneli Açıldı: Ucu Nereye Çıkıyor?

0
0
0
0
0
Dağların delen dünyanın en uzun ve en derin tüneli açıldı. Gotthard Base adlı yeni tünel uzunluğuyla Japonya'nın Seikan tünelini liderlik tahtından indirdi.
İsviçre’de açılan Gotthard Base Tünelidünyanın en uzun ve en derin tüneli” ünvanının sahibi oldu. Bugüne kadar birinciliği elinde bulunduran Japonya’nın Seikan tüneli 53.9 km uzunluğundaydı. 1988 yılından beri liderliği kimselere kaptırmayan Seikan, Gotthard Base Tüneli’nin açılmasıyla birlikte 2. sıraya geriledi.

 Tünelin Derinliği ve Uzunluğu Ne Kadar?

Gotthard Base Tüneli tren ulaşımı için kullanılıyor ve Kuzey ve Güney Avrupa’yı birbirine bağlayacak bir rotasyonda bulunuyor. Derinliği yer yüzeyinin 2.3 kilometre altına kadar inen tünelin uzunluğu ise 57.5 kilometre. En yakın rakibine yaklaşık 4 kilometre fark atan Gotthard Base Tüneli ülkemizdeki birçok şehrin birbirine olan uzaklığından daha uzun. Örneğin, İzmir ile Manisa arası sadece 36 kmOrdu - Giresun arası ise 44 km.

Dünyanın en uzun tünelleri...

 Ucu Nereye Çıkıyor?

Bizim şehirlerimizi bırakıp İsviçre açısından duruma bakacak olursak yeni tünelin Erstfeld ve Bodio’yu birbirine bağladığını söylebiliriz. Asıl önemli nokta ise az önce söylediğimiz gibi tünelin Avrupa’nın güneyi ile kuzeyi yönünde bir köprü görevi görmesi. “Tünelin ucu nereye çıkıyor?” sorumuzu cevaplayacak olursak, her iki yönden de Alp Dağları’nın karşı tarafına diye cevaplayabiliriz. Çünkü bu tünel Alpler'in altından geçiyor! Bu tünelden geçmek gerçekten ürkütücü olabilir. Siz geçseydiniz endişelenir miydiniz?
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0