• Anasayfa
  • Bilim
  • Dünyanın En Yaşlı Kalbi, 116 Milyon Yaşındaki Bir Balığa Ait!

Dünyanın En Yaşlı Kalbi, 116 Milyon Yaşındaki Bir Balığa Ait!

0
0
0
0
0
Araştırmacıların yaptığı kazılarda bulunan ve tahmini yaşı 116 - 119 milyon yıl arasında olan balık fosili, bu zamana kadar iyi korunmuş en yaşlı kalp olma özelliğini taşıyor.
Araştırmacılar, yaşı 116 - 119 milyon arasında seyreden bir balık fosili buldular. Bu tarz yaşı epey geçkin olan fosillerin genelde yalnızca kemikleri ayırt edilebiliyor. Balığa ait olduğu belirtilen bu fosil ve kalp o kadar iyi korunmuş ki, araştırmacılar tarafından tarih öncesi çağlardan günümüze ulaşan en modern kalp olarak tanımlanıyor.

Brezilya’da bulunan fosilin yalnızca kalbi değil, diğer iç organları da çok iyi şekilde korunmuş. Rhacolepis türüne ait olduğu belirtilen balığın kalp yapısının, günümüzdeki hayvanların kalp yapısına çok benzediği belirtildi.Aşağıdaki görselde göreceğiniz beyaz oklar, kalbin kapakçıklarını gösteriyor.Balığı incelemek için X-ray elektron hızlandırıcı mikrotomografi adı verilen bir yöntem kullanan bilim insanları, bu yöntem sayesinde balıktan kesilen küçük parçaların bilgisayar ortamında bir bütün haline getirilerek üç boyutlu olacak şekilde tekrar şekillendirilebildiğini belirtiyorlar. Aşağıda balığın 3 boyutlu halini göreceksiniz.


0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0