• Anasayfa
  • Bilim
  • Dünyanın İlk Biyonik Göz Nakli Başarıyla Sonuçlandı

Dünyanın İlk Biyonik Göz Nakli Başarıyla Sonuçlandı

0
0
0
0
0
Terminator olma yolunda girişimlerimiz sonuç vermeye başladı.
Bilim ve teknoloji gün geçtikçe ilerliyor. Bilimin ilerlemesi ile yeni bulgulara ulaşılıyor, teknoloji ile bu bulgular kullanılıyor ve bu alanların gelişimiyle doğru orantılı olarak gelişen tıp sayesinde insan yaşam kalitesi gitgide artıyor.

Bilim adamları, son yıllarda üst üste gelen yapay kalp, böbrek, protez uzuv gibi yeniliklerden sonra bu kez de biyonik göz geliştirdiler. İngiliz doktor ve bilim adamlarının geliştirdiği Argus II adlı biyonik göz, Manchester Royal Eye Hospital'da, 80 yaşındaki Ray Flynn isimli, yaşlanmaya bağlı göz bozukluğu çeken İngiliz bir adama takıldı.Banknotların üzerindeki rakamları seçmek ve çiçeklerin arasındaki otları görmek gibi konularda sıkıntılar yaşayan yaşlı adam, ameliyatın üzerinden sadece 2 hafta geçmesine rağmen görüşünde düzelme olduğunu belirtti. Gözün performansını ve işe yararlığını ölçmek amacıyla, bu hafta yapılan "desenli dikey, yatay ve çapraz" adlı bir bilgisayar testi sonuçlarına göre göz, gerçektende başarılı oldu ve yaşlı adamın görüşünü büyük ölçüde düzeltti. Baş cerrah Doktor Paulo Stanga, hastası ve Argus II hakkında; "Bay Flynn'in durumu gerçekten olağanüstü. Önceden yaşadığı en büyük sorunu olan cisim ve insanların kenarlarını görememe sorunu tamamen düzeldi. Bence bu, görme sıkıntısı yaşayan hastalar için yeni bir çağın başlangıcı olabilecek nitelikte, büyük bir ilerleme" diye konuştu.
 

Biyonik göz Argus II'nin çalışma prensibi, nakil edilen biyonik göz ile kullanılan gözlüğün ön tarafında bulunan kameranın görüntüyü kaydetmesinden sonra görüntünün, elektrik dalgalarına dönüştürülmesi ve kablosuz şekilde gözün retina protezine ulaşmasından sonra ordan da verilerin beyne iletilmesinden oluşuyor. Argus II'nin bir diğer güzel tarafıda, iletim işlemi gözlükten göze kablosuz olarak gerçekleştiği için hastanın gözleri kapalı durumda olsa da önünü görebilmesi. Ray Flynn "bilgisayar ekranındaki bu şekilleri eskiden gözlerim açık olsada göremezdim. Şimdi ise gözlerim kapalı şekilde gayet net görebiliyorum".

Argus II her ne kadar görüşü 20/20 oranla düzeltmese de türünün ilk örneklerinden olarak bu derece büyük bir başarıya ulaşması, kendinden sonra gelecek olan cihazlara ilham kaynağı olacaktır.

Kaynak: Digitaltrends
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0