Dünyanın İlk Kafa Nakline Onay Geldi!

0
0
0
0
0
Tıp tarihinin şüphesiz en önemli olaylarından biri haline gelecek tarihin ilk kafa nakline ABD'den izin çıktı.
Tıp dünyasında her geçen gün bizleri hayretler içine düşüren olaylar, başarılar gerçekleşmeye devam ediyor. Önceleri ''imkansız'' olarak gördüğümüz çoğu şey, artık bizler için sıradan duruma gelmiş bulunmakta.

Daha önceden ülkemizde de benzerlerine rastladığımız yüz, kol, bacak nakilleri gibi başarılı operasyonlara artık alışmış durumdayız. Ancak haberimizde bahsedeceğimiz şey, bunların bir adım daha ilerisinde, işi bilim kurguya götürecek birşey; kafa nakli.Hatırlayacaksınız yaklaşık 3-4 ay önce, Sergio Canavera adlı cerrah, bir insanın kafasını başka bir insana nakledebileceğini söylemiş ve vücudundaki kasların tamamına yakını çalışmayan Rus bilgisayar mühendisi Valeri Spiridonov, Canavera'nın bu iddiasını hayata geçirmesi konusunda radikal bir karar alarak gönüllü olduğunu açıklamıştı.Hatta Spiridonov, doktoruyla tanışmak için bir süre önce New York'a da gitmişti. Fakat, ''alan razı, veren razı'' konumunda bir durum olmasına rağmen ABD hükümeti, dünya tarihinde bir ilk olacak operasyona karşı çıktığını açıklamıştı. 

Ancak konu ile ilgili Spiridonov'a yardımcı olan ve Canavera'nın ekibinde bulunacak isimlerden biri olan Çinli cerrah Ren Xiaoping, sonunda ABD hükümetinden gerekli iznin çıktığı ve bundan sonra ameliyata geri sayıma geçtiklerini açıkladı. Şu an için Aralık 2017 olarak belirlenen ameliyat, 150 doktorun katılımıyla gerçekleştirilecek. 36 saat sürmesi planlanan ameliyatın masrafı ise 7 milyon sterlin.

İnsanlık tarihinin en merakla beklenen anlarından biri olacak olan ameliyat başarı ile sonuçlanırsa, tıp dünyasında yepyeni bir sayfa açılabilir. 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0