• Anasayfa
  • Bilim
  • Düşünce Gücüyle Kontrol Edilebilen Protez Kol

Düşünce Gücüyle Kontrol Edilebilen Protez Kol

0
0
0
0
0
​3D yazıcıların hayatımızdaki direkt etkisini gösteren bazı haberlerden bahsetmiştik size. Bu sefer herhangi bir destek olmadan, sadece kişinin düşünceleriyle kontrol edebildiği bir protez kol üretildi.
3D yazıcıların hayatımızdaki direkt etkisini gösteren bazı haberlerden bahsetmiştik size. Örneğin Handiii isimli biyonik kol, içerisinde bulunan sensörler yardımıyla akıllı telefonla bağlantılı olacak şekilde kasların hareket ettirilmesini sağlıyordu. Bu sefer herhangi bir destek olmadan, sadece kişinin düşünceleriyle kontrol edebildiği bir protez kol üretildi.

Kolun düşünce yoluyla hareket ettirilebilmesi için ameliyat işe vücuda bir çip yerleştirilmesi gerekiyor. Fakat çipin vücuda yerleştirilmesi, protezin işlevli bir hale gelme zamanını bir hayli uzatıyor. Son geliştirilen protez kolla birlikte ameliyat olmadan sadece düşünce yoluyla kol, kullanılabilir hale gelebiliyor.Sistem, EEG olarak bilinen bir çeşit düşünme başlığı aracılığıyla çalışıyor. Bu başlık beyindeki aktiviteleri kontrol ederek, örneğin kişi masa üzerindeki kalemi tutmak istediğinde bu istek beyin dalgaları aracılığıyla algılanıyor ve proteze bu işlemin yapılması için bir komut gönderiliyor. Araştırmacılara göre protezin doğru oranda çalışma oranı %80.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0