• Anasayfa
  • Bilim
  • Einstein Haklıymış! Bilim İnsanları Kütle Çekim Teorisinin Doğruluğunu Açıkladı!

Einstein Haklıymış! Bilim İnsanları Kütle Çekim Teorisinin Doğruluğunu Açıkladı!

0
0
0
0
0
Uzayda bulunan nesnelerin kendi çekim kuvvetinin dalgalar halinde yayıldığını belirten teori doğrulandı.
Uzayın düzenini sağlamasına rağmen senelerce saptanamamış olan, bu nedenle keşfinin üzerinden yüzyıllar geçmesine rağmen uzun bir süre teori olarak kalan yerçekimi dalgaları, bundan bir ay önce sonuçlanan araştırmalar sayesinde sonunda tespit edilebilmişti. 

Yerçekimi dalgalarının keşfedilmesinin ve uzayda bulunan tüm cisimlerin, kütlelerine göre belirli bir çekim kuvvetine sahip olduğunun kanıtlanmasının ardından sıra, yerçekimini konu alan tüm teorilerin doğruluğunu ve yanlışlığını ölçmeye kalmıştı. Bu konuda en ünlü teori olan genel görelilik teorisini ortaya atan Einstein, tam 100 sene önce haklıymış!Einstein bundan tam 100 sene önce 1916'da uzayda bulunan cisimlerin, kütleleri ne kadar büyük olursa o kadar çok çekim kuvveti uyguladıklarını ve bu cisimlerin oluşturduğu çekim kuvvetinin, uzay ve zamanın üst üste geçmiş olan katmanlarının ikisini de etkilediğini söylemişti. Bundan ötürü kara delik gibi çok büyük kütleli olan cisimlerin hem çok fazla çekim kuvvetine, hem de tam anlamıyla zamanı bükebilme yeteneğine sahip olduğunu savunan Einstein'ın bu teorisi bir türlü kesin bulgular ile onaylanmamıştı.Ta ki bugüne kadar. Laser Interferometer Gravitational Wave Observatory (LIGO) laboratuarında yapılan araştırmalar sonuca vardı ve Einstein'ın 100 yıllık teorisi sonunda doğrulandı. Aslında bu doğrulanma olayının kökleri 2015 yılına dayanmakta. 14 Eylül 2015'te uzayda bazı dalgalar yakalayan LIGO, bu dalgaların 1.3 milyar yıl önce iki devasa kütleli kara deliğin çarpışması sonucu olduğunu kanıtladı ve elde edilen veriler bugün Phtsical Review Letters'da yayınlandı.Üstte gördüğünüz GIF, Einstein'ın 100 sene önce ortaya attığı olayın NASA tarafından tasvir edilmiş hali. 

Artık fizik dünyasının 100 yıldır peşinde olduğu bir teori sonuca varmış durumda. Bundan sonra ise bizleri yeni kozmik keşifler bekliyor.

Kaynak: LiveScience
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0