• Anasayfa
  • Bilim
  • Einstein'ın Kütle Çekim Teorisinin Doğruluğu Denenecek!

Einstein'ın Kütle Çekim Teorisinin Doğruluğu Yarın Anlaşılacak!

0
0
0
0
0
Uzayda bulunan nesnelerin kendi çekim kuvvetinin dalgalar halinde yayıldığını belirten teorinin doğru olup olmadığı, yarın yapılacak olan basın toplantısıyla açıklanacak.

Uzayın düzenini sağlamasına rağmen senelerce saptanamamış olan, bu nedenle keşfinin üzerinden yüzyıllar geçmesine rağmen uzun bir süre teori olarak kalan yerçekimi dalgaları, bundan bir ay önce sonuçlanan araştırmalar sayesinde sonunda tespit edilebilmişti. Yerçekimi dalgalarının keşfedilmesinin ve uzayda bulunan tüm cisimlerin, kütlelerine göre belirli bir çekim kuvvetine sahip olduğunun kanıtlanmasının ardından sıra, yerçekimini konu alan tüm teorilerin doğruluğunu ve yanlışlığını ölçmeye geldi. Bu konudaki en ünlü teorilerden birisi, bundan tam 100 yıl önce ortaya atılan genel görelilik teorisi. Einstein'a ait olan genel görelilik teorisinin tamamen yerçekimiyle ilgili olduğunu söylemek yanlış olurdu ancak bu teorinin içerisinde yine Einstein'a ait olan "kütle çekim teorisi" de yer alıyor.Einstein'ın 1916'da söylediğine göre uzayda bulunan cisimler, kütleleri ne kadar büyük olursa o kadar çok çekim kuvveti uygularlar. Bu cisimlerin oluşturduğu çekim kuvveti, uzay ve zamanın üst üste geçmiş olan katmanlarının ikisini de etkiler. Bundan ötürü kara delik gibi çok büyük kütleli olan cisimlerin hem çok fazla çekim kuvvetine, hem de tam anlamıyla zamanı bükebilme yeteneğine sahip olduğunu görürüz.

Laser Interferometer Gravitational Wave Observatory laboratuvarında yapılan araştırmalara kadar hiçbir şekilde saptanamamış olan bu yerçekimi kuvveti, Einstein'ın söylediğine göre dalgalar halinde yayılıyorlar. Bu dalgaların ne sıklıkta yayıldığını, ne kadar hızlı hareket ettiğini bilmiyorum ancak teorinin şimdiye kadar kanıtlanamamış olan tek bölümü yerçekimi kuvvetinin dalgalar halinde yayılması. Çoğu bilim adamına göre evrenin işleyişine en uygun olan teori bu fakat maalesef düşünceler, teorileri kanıtlamak için yeterli değil.Laser Interferometer Gravitational Wave Observatory'nin yarın düzenleyeceği basın açıklamasıyla birlikte Einstein'ın bu teorisinin son parçasının da doğru olduğu anlaşılabilir. Saat 10:30'da düzenlenecek olan basın açıklamasını heyecanla bekliyoruz.

Kaynak: TheVerge 

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0