• Anasayfa
  • Bilim
  • Einstein'ın "Ürkütücü" Kuantum Dolanıklık Teorisi Kanıtlandı!!

Einstein'ın "Ürkütücü" Kuantum Dolanıklık Teorisi Kanıtlandı!!

19
2
2
2
1
Kuantum yasalarında iki ayrı parçacığın birbirine zıt şekilde davrandığı teori kanıtlandı.
Kuantum fiziği, bilim adamlarının söylemlerine göre maddelerin çok büyük ya da çok küçük olduğu zaman onlar için değişen fizik kurallarını inceler. Kuantum fiziğinin öncülerinden olan Albert Einstein, 1955 senesindeki ölümüne kadar birçok konu hakkında teoriler üretmiş ve gerçeği yansıtan kuralların gün yüzüne çıkarılmasına katkıda bulunmuştur. Ünlü fizikçinin günümüze kadar ulaşmış ve hala kanıtlanmayı bekleyen birçok teorisi bulunmaktadır. Bu teorilerden birisi de " kuantum dolanıklık teorisi" (Quantum entanglement) olarak bilinen teoridir. Bilim adamları, kuantum dolanıklık teorisi üzerinde yıllardır çalışıyor ancak bugüne kadar bu teori tam olarak kanıtlanabilmiş değildi.
 

 Kuantum Dolanıklık Teorisi Nedir?

Dolanıklık teorisi evrende bulunan iki dolanık parçanın birbirlerine zıt şekillerinde eylemler sergilemesiyle ortaya çıkmış olan bir teori. "Kardeş" veya "bağlı" diyebileceğimiz bu iki farklı parçacık, birbirlerinden ne kadar uzakta olurlarsa olsunlar birisi saat yönünde döndüğü sırada diğeri saat yönünün tersi yönünde dönüyor. Bu gibi zıt eylemleri sürekli ve hiç durmadan gerçekleştiren parçacıkları konu alan teori, University of Vienna araştırmacıları tarafından oldukça ilginç bir deneyle kanıtlandı.


 

 Deney Nasıl Yapıldı?

Bağlı iki parçacığı birbirinden çok uzakta bulunan adalara taşıyan araştırmacılar, parçacıkları 143 kilometre ayırdılar. Bu ayrılmanın sebebi, parçacıkların birbirlerine yakın olduğu sırada birbirlerini etkileyebilecek olmalarıydı. Uzakta bulunan parçacıklar, dev dedektörler tarafından izlenilmeye ve eş zamanlı olarak bilgiler paylaşılmaya başlandı. Dedektörlerin ölçümlerine göre elde edilen veriler iki parçacığın uzaklık farketmeden birbirlerine zıt şekilde hareket ettiğini kanıtlıyordu. Bu teorinin kanıtlanmasıyla birlikte bilim adamları bağlı olan bu iki parçacığın arasındaki mesafenin sonucu 140 milyonda 1 oranında değiştirebileceğini belirtti. 


 

 Teoriye "Ürkütücü" Denmesinin Sebebi Ne?

Einstein'ın teoriye konu olan etki olayını tanımlamak için kullandığı "ürkütücü" kelimesi ise bu etki-tepki olayının evrenin bir ucundan diğer ucuna gerçekleşebilecek olmasıdır. Yani ışığın bile katetmek için milyar yıllara ihtiyaç duyduğu bu uzaklıkta eş zamanlı olarak gerçekleşebilen bu tepkiler, gerçekten bizler için oldukça ürkütücü.
19
2
2
2
1
Emoji İle Tepki Ver
19
2
2
2
1