• Anasayfa
  • Bilim
  • Yapraklarının Rengini Değiştirebilen Yarı Elektronik Bitki Üretildi!

Yapraklarının Rengini Değiştirebilen Yarı Elektronik Bitki Üretildi!

0
0
0
0
0
İnsanlar git gide robotlaşır da diğer canlılar durur mu? Bilim adamları bitkileri yarı elektronik yaparak genetik yapısına müdahale etmeyi başardı.
Sizlere sürekli olarak teknolojinin gelişimde son sürat ilerlediğinden bahsediyoruz. Bu durum belki bizlere bir alışkanlık katmış, herşeyi normal algılama güdüsü kazandırmış olabilir. Ancak hala bazı şeyler bizleri hayretler içinde bırakmaya yetiyor.

Gelecekte öngördüğümüz şeylerin başında insanların robotlaşması geliyor. Çoğumuz ileride çeşitli uzuvları mekanik olacak insanlar beklemekteyiz. Ancak, anlaşılan ''robotumsu'' olacak şey sadece insanlar değil.

İsveç'in Linköping Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, gerekli koşullara uyumlu elektronik malzemeler sayesinde elektronik bir bitki üretmeyi başardılar. Bir gül üzerinde çalışmalar yapan ekip, güle yerleştirdikleri dijital devre sayesinde yaprakların rengini değiştirmeyi başardı.Bu denli önemi bir başarıya imza atan bilim adamları, biyologlar için bazı özel araçlar üreterek bitki fizyolojilerinin incelenmesini istemekte. Bu sayede üretilecek elektronik bileşenler ile bitkilerin genetik yapılarına müdahale edilmeden, bir nevi bitki mühendisliği şeklinde çalışmalar yapılabilmesi amaçlanmakta. Bu tarz bir başarı ilk kez elde ediliyor olsa da, elektronik bitkiler üzerinde yapılan çalışmalar yeni bir şey değil. 

Örneğin geçtiğimiz yıl MIT'de yapılan çalışmalarda, ıspanağın sahip olduğu koloroplastların karbon nanotüpleri üzerindeki etkisi ortaya çıkmıştı. Bu durum bitki alemi açısından oldukça önemliydi çünkü karbon nanotüpler dalga boyutundaki ışığı emebilme yetisine sahip. Bu da kloroplastın etkisi altında bitkinin fotosentez seviyesini arttırması anlamına gelmekte.Haberimizde bahsettiğimiz deney şu şekilde yapılmış; gülün kökü, PEDOT adlı (suda çözünebilen ve yaygın olarak 3D yazıcılar ile üretilen elektronik aksamlarda kullanılan iletken polimer) bir çözeltinin içerisine daldırılmış. Çözelti tam olarak gülün köküne adapte olup elektronik, iletim özelliği taşıyan tellerini yayınca, araştırmacılar altın kaplı sondalar kullanarak ayrı ayrı transistörler yapmışlar ve temelde bitkiyle bütünleşmiş, basit bir devre kurmuşlar.

Ardından araştırmacılar, yine PEDOT çözeltisini bir miktar selüloz nanolifler ile karıştırarak, şırınga yardımı ile gülün yapraklarına enjekte etmişler. Özel bir vakum tekniği ile yaprakların hava çıkışları engellenerek bütün boşlukları bu çözelti ile doldurulmuş. Bütün bu işlemler bittiğinde bilim adamlarının ellerine geçen şey ise, belli bir miktar voltaj (gerilim) uygulandığında mavi ve yeşil tonları arasında renk değiştiren elektronik yapraklı bir gül.Tabi bu işlem her zaman %100 başarı ile sonuçlanmıyor. Araştırma ekibinin başındaki isim Magnus Berggren'in dediğine göre bu durumun sürekli olarak başarılı sonuçlanması için hala belli bir süre geçmesi gerekli. Ancak ekip, yaptıkları çalışmadan ve elde ettikleri verilerden oldukça memnun.

Elektronik bitkilerin, özellikle tarımda devrim yapabilecek bir potansiyeli olduğuna inanan ekip, bu deney sayesinde benzer işlemlerin insan vücudu için de yapılacabileceği konusunda ufak da olsa bir adım atıldığını da düşünmekte. 

Kaynak: Dailymail
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0