• Anasayfa
  • Bilim
  • Elon Musk’tan Korkutan Açıklama: “Mars’a Nükleer Bomba Atalım”

Elon Musk’tan Korkutan Açıklama: “Mars’a Nükleer Bomba Atalım”

4
0
0
0
0
Elon Musk’tan Korkutan Açıklama: “Mars’a Nükleer Bomba Atalım”
Tesla ve SpaceX gibi, son dönemin en çok ses getiren bilimsel gelişmelerini gerçekleştiren iki firmanın CEO’su konumunda olan Elon Musk, adeta kendisini süper kötü gibi gösterecek bir açıklamaya imza attı.
Geçtiğimiz günlerde The Late Show’a katılarak Stephen Colbert’in sorularını yanıtlayan, son dönemin en çok konuşulan CEO’su Elon Musk, gezegenlerarası bir savaş sayılabilecek ilk girişimimiz olan fikrini ortaya attı ve “Mars’a nükleer bomba atmalıyız” dedi ki; aslında bunun nedeni gayet barışçıldı.

Musk’a, Mars konusunda neden adeta takıntılı biri gibi davrandığını ve gezegenin çok da misafirperver bir yapısı olmadığını, yaşanılabilir olmadığını belirten Colbert’e gezegeni nasıl yaşanılabilir kılacağımızı açıklayan Elon Musk, “bir gezegeni yaşanılabilir kılmak için biri yavaş, biri hızlı metod biliyoruz şu an için. Yavaş olan yöntemde gezegendeki sera gazları oranını kademe kademe ve yavaş şekilde artırarak bu gazların Mars’ın atmosferini kalınlaştırmasını ve sera etkisi ile gezegeni ısıtmasını bekliyoruz. İkinci ve hızlı olan yöntemde ise gezegenin kutuoplarına birkaç nükleer bomba gönderiyoruz ki bunları da “SpaceX Falcon 9 Heavyroketimizle taşıyabilirsiniz, eminim” şeklinde açıkladı.

Musk bir gezegene nükleer saldırı düzenlemenin o gezegeni nasıl yaşanabilir kılacağı konusunda detaya girmiyor; ancak biz Dünya’da bir nükleer saldırı, gezegeni nasıl yaşanılamaz kılar biliyoruz. Bu etkilerden de yola çıkarak işi nasıl tersine döndürebiliriz biraz düşününce aslında Elon Musk’a hak vermeye bile başladık diyebiliriz.
 

Gezegenin kutuplarına salladığınız birkaç nükleer misil, kutuplarda bulunan kuru buz (katı haldeki karbondioksit) katmanlarını eritip atmosfere hızlıca karbondioksit salınmasını sağlayacak ve elbette bu buz katmanlarının içinde bulunan oksijen gibi gazlar dahi atmosferde kendilerine yer bulacak. Ayrıca kutuplardaki bu buzullardan çıkacak olan tonlarca su buharını da Mars’ın atmosferine katmış olacaksınız; ki bir atmosferin olmazsa olmazlarından biri de su buharıdır.

Sonuç olarak Mars’ta birkaç on yıl içinde nefes alınabilir bir atmosfer yaratabilmiş olacaksınız. Ancak kutuplar hala radyoaktif olacak elbette; ama kim Mars’ın kutuplarına gitmek ister ki?

Böyle bir çalışmayı yavaş yoldan yapmak birkaç yüzyıl sürebilir; ancak Mars’ı şimdiden çabuk çabuk bombalamaya başlarsak bizlerin ömrü bitmeden Mars’ta nefes alınabilecek bir atmosfer oluşturma ihtimalimiz var ve üstelik bilim adamları da bu düşünceyi desteklemiyor değil. Bilimsel görüşe göre bu Dünya’da yarattığımız küresel ısınma isimli felaket, bize gezegeneleri nasıl ısıtabileceğimizi gayet güzel şekilde öğretti ve sera gazlarının manipule edilebildiğinde gezegenlerin iklimlerini kendimize uygun hale getirebileceğimizi gösterdi.

(umalım da biz bunu yapmayı planlarken Mars’ta gerçekten hayat olmasın ya da birilerinin dikkatini çekmeyelim daha uzaklardan)
4
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
0
0
0
0