• Anasayfa
  • Bilim
  • En Zor Olan Ameliyatlar Artık 3D Model Uygulaması İle Tarihe Karışacak

En Zor Olan Ameliyatlar Artık 3D Model Uygulaması İle Tarihe Karışacak

0
0
0
0
0
Geliştirilen bir uygulama sayesinde insan vücudunun 3D model haritası ortaya çıkarıldı. Bu uygulama sayesinde en zor ameliyatlar en kolay ameliyat haline gelecek.
Teknoloji her an hayatımıza yeni kolaylıklar sunmaya devam ediyor. Hayatımızın her alanında bizlere yarar sağlayacak bir sürü yenilikler ortaya çıkıyor. Teknoloji sayesinde imkansız kavramı önemini her geçen yitirmeye başladı. Sağlık alanıda teknolojinin bütün yeniliklerini an ve an bünyesine katmaktadır. Günümüzde X-ray filmlerin yerini artık digital filmler almaya başladı. Hatta teknoloji bu konuda o kadar ilerledi ki yakın bir zaman içerisinde film çektirmeye gerek bile kalmayacak.

Biodijital bünyesinde geliştirilen insan vücudunun 3D modeli ile sağlık sorunlarına anında ve çok kolay bir şekilde müdahale edinilebilecek. 3D modeli bir nevi google haritası olarak da düşünebilirsiniz. Nasıl ki gideceğimiz bir yolu bulamadığımızda hemen google haritadan kolaylıkla bulabiliyorsak, bu 3D model uygulaması ile vücudumuzdaki en ufak sağlık sorunları kolaylıkla bulunulabilecek. 

Saatler süren ameliyatlar ortadan kalkacak dakikalar içerisinde ameliyatlar başarıyla sonuçlanacak. Günler, haftalar hatta kimi zaman aylar alan ameliyat sonrası iyileşme süreci yerini sadece bir kaç güne bırakacak. Hatta en zor ameliyatlardan sonra bile hemen hastaneden taburcu olabileceksiniz.

Geçtiğimiz 2 yıl içerisinde New York'ta yaklaşık 100 sağlık firmasının katılımı ile geliştirilen uygulama da insan vücudu tamamen sanal aleme aktarıldı ve 7000 nesneyi kapsayan çizimler yapıldı. Yapılan bu uygulama ile aynı zamanda insan vücudunun bakteri haritası da ortaya çıkarıldı. Washington merkezli Ulusal Sağlık Kurumu ( The National Institutes of Health) yetkililerinin yaptığı açıklama ise oldukça dikkat çekiciydi. Yetkililer, insanlar nasıl ki teknoloji sayesinde yaşadığımız gezegeni keşfediyorlarsa bizlerde bu 3D model uygulaması ile insan vücudunun en ayrıntısına kadar her yerini keşfedebileceğiz açıklamasında bulundular.Uygulama aynı zamanda herkese açık olabilecek. Uygulama ile vücudumuzun tüm işleyişini en ince detayına kadar görebileceğiz. Örneğin şeker hastalığı ile ilgili bilmediğimiz ne varsa artık metin okumaya gerek kalmayacak. 3D model uygulaması bizlere şeker hastalığının vücudumuzda nasıl gerçekleştiğini ve etkilerini gösterebilecek. 

Uzmanlar, her insanın 3D model haritası çıkarılması ile tüm sağlık sorunlarının anında çözülebileceği görüşünde birleştiler. Uygulamanın henüz çok yeni olduğunu ve her geçen gün daha da geliştirildiğinin dikkatini çeken yetkililer, yakın bir zamanda beynimizden ayak parmağına kadar her bir hücre yapısının modele aktaracaklarını ifade ettiler.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0