• Anasayfa
  • Bilim
  • Japonlar, 1.8 Kilovat Enerjiyi Kablo Olmadan 55 Metre Uzağa Taşıdı!

Japonlar, 1.8 Kilovat Enerjiyi Kablo Olmadan 55 Metre Uzağa Taşıdı!

0
0
0
0
0
​Japon bilim insanları, kablo kullanmadan 1.8 kilovat enerjiyi sadece mikrodalga yardımıyla 55 metre uzağa taşımayı başardı.
Japon bilim insanları, kablo kullanmadan 1.8 kilovat enerjiyi sadece mikrodalga yardımıyla 55 metre uzağa taşımayı başardı. Japon Hava-Uzay Araştırma Ajansı’nın (JAXA) yaptığı araştırmalar sonucunda taşınan enerji şimdilik bir su ısıtıcısını çalıştırmaya yetecek kadar olsa da, gelecek için büyük uzaklıklarda daha başarılı sonuçlar elde edilebileceklerini belirttiler.
 

 Uzaydaki güneş enerjisi dünyaya aktarılacak

JAXA sözcüsü, uzaydan toplanan büyük miktardaki enerjinin dünyada kullanılması adına büyük bir adım attıklarını söyleyerek, “İlk kez 2 kilovata yakın yüksek bir elektrik enerjisi çıkışı, hassas bir yöneltme cihazının kullanımıyla ve mikrodalga aktarımıyla küçük bir hedefe gönderildi” açıklamasında bulundu.

Uzay - güneş güç sistemleri üzerinde yoğun bir şekilde çalıştıklarını belirten JAXA sözcüsü, dünyadan 36 bin kilometre uzağa kurulacak olan panel ve antenlerde toplanan güneş ışığı enerjisinin, mikrodalga aktarıcı uydularla yeryüzüne gönderilebileceğini söyledi.

İlk olarak 1960 yılında ABD tarafından ortaya çıkan bu fikir üzerine Japonya’da 2009 yılından bu yana yapılan çalışmalar, Japon Ulaştırma Bakanlığı tarafından da finanse ediliyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0