• Anasayfa
  • Bilim
  • Eş Zamanlı Mesajlaşmak İçin Einstein'ın "Ürkütücü" Teorisi Kullanıldı!

Eş Zamanlı Mesajlaşmak İçin Einstein'ın "Ürkütücü" Teorisi Kullanıldı!

0
0
0
0
0
Einstein'ın kuantum dolanıklık teorisinde bulunan ve tam anlamıyla birbiriyle eş zamanlı olarak tepki gösteren parçacıklar, kontrollü bir şekilde değiştirilerek mesajlaşma için kullanıldı.
Einstein'ın en önemli teorilerinden birisi olan kuantum dolanıklık teorisi, geçtiğimiz günlerde yapılan deneylerle birlikte başarılı bir şekilde kanıtlanabildi. Bu deneyin ardından teorinin üzerinde oldukça büyük ilerlemeler kaydeden bilim adamları, öncelikle deneyde bulunan "düşük sıcaklık" faktörünü ortadan kaldırdı. Oda sıcaklıklarında aynı deneyi gerçekleştirmeyi başaran bilim adamları, şimdi de bu tekniği mesajlaşmak amacıyla kullandılar.

Kardeş parçacıklardan birisini farklı etkiler sayesinde istedikleri şekillerde yönlendiren bilim adamları, bu parçaları birbirlerinden 1.2 mil (yaklaşık 2.5 kilometre) ayırarak ölçüm yaptılar. Bir parçacığın hareket yönünün diğerini de etkilediği bu durum, bilim adamlarının mesajlaşabilmesini sağladı. Parçacıkların hareketlerinin neyi anlattığını belirlemek için bir bilgisayar programı kullanan bilim adamları, bu parçacıkların davranışlarını anlamak için gözetlediler.İlerleyen senelerde bu tekniğin gelişmiş bir mesajlaşma sistemiyle birlikte kullanılabileceğini düşünmek, maalesef şimdilik bir hayalden ibaret olur.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0