• Anasayfa
  • Bilim
  • Evde Yapabileceğiniz İlginç Deney: Asetonun İçerisine Strafor Atılırsa Ne Olur?!

Evde Yapabileceğiniz İlginç Deney: Asetonun İçerisine Strafor Atılırsa Ne Olur?!

4
4
1
0
0
Evde Yapabileceğiniz İlginç Deney: Asetonun İçerisine Strafor Atılırsa Ne Olur?!
Bir YouTube videosu strafor bardak ve asetonun ilginç tepkimesini gösteriyor. Videoyu izledikten sonra aynı deneyi gerekli önlemleri alarak siz de gerçekleştirebilirsiniz.
YouTube'un ilginç kanallarından birisi olan "Lets Melt This", isminden de anlayabileceğiniz gibi çeşitli cisimlerin eritildiği bir video kanalı. Genellikle erimiş alüminyum kullanan kanal, son videosunda aseton kullanmaya karar vermiş.

Erimiş alüminyumdan farklı olarak oda sıcaklığında olan ancak kimyasal tepkimeler sayesinde birşeyleri eritebilecek potansiyele sahip olan aseton, strafordan üretilen bardaklarla karşı karşıya getiriliyor. Asetonun içerisine daldırılan bardaklar tek tek eriyorlar ve ortaya çok güzel bir strafor topluluğunun çıkmasını sağlıyorlar. 
 


Bu videodaki deneyde kullanılan asetonun yanıcı, zehirli ve uçucu bir madde olduğunu hatırlatmak isterim. Gerekli önlemleri almadan asla denemeyin.
 

 Tepkime Nasıl Gerçekleşiyor?


Bu kimyasal tepkimenin gerçekleşmesini sağlayan şey asetonun çok iyi bir çözücü olması. Özellikle "polistiren" adı verilen polimer madde üzerinde oldukça etkili olan aseton, tamamen polistiren ve havadan oluşan strafor bardağı anında çözüyor.
4
4
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
4
1
0
0