• Anasayfa
  • Bilim
  • Facebook Kullanımının Uykusuzlukla Doğru Orantılı Olduğu Açıklandı!

Facebook Kullanımının Uykusuzlukla Doğru Orantılı Olduğu Açıklandı!

1
0
0
0
0
Araştırmacıların yaptığı açıklamalara göre gün içerisinde Facebook'ta çok zaman geçirmek, en büyük uykusuzluk belirtilerinden birisi olabilir.
Bilim insanları uykusuzluğun sosyal medya kullanımıyla alakalı olduğunu gösteren bir açıklamaya daha imza attılar. Kaliforniya Üniversitesi'nde yapılan bir araştıramaya göre Facebook kullanımının artması, uykusuzluk sorununun artması anlamına geliyor. Çoğu kişinin düşünmeden "evet, doğru" diyebileceği bu sıra dışı araştırma, sosyal medya kullanımının uykusuzluğa değil, uykusuzluğun sosyal medya kullanımına yol açtığını ortaya koydu. Yani Facebook'ta çok süre geçirirseniz uykusuz kalmıyorsunuz ancak uykusuzsanız Facebook'ta daha fazla zaman geçiriyorsunuz.

Araştırmayı gerçekleştiren grubun lideri olan Gloria Mark isimli araştırmacı, yaklaşık 75 öğrenci ile yürütülen bu araştırmanın 1 hafta içerisinde sonuçlandığını belirtti. 1 hafta boyunca gözlemlenen ve her türlü hareketi analiz edilen öğrencilerin sosyal medyada harcadıkları süre, telefonlarında ve bilgisayarlarında bulunan yazılımlar sayesinde kontrol edildi. Her gece ve her gündüz uykusuzluklarıyla ilgili anket dolduran öğrenciler, araştırmanın temelini oluşturan sonuçların ortaya çıkmasını sağladı.Gloria Mark ve ekibinin yaptığı bu araştırma, sosyal medya kullanımını ile insan hayatı ilişkisi açısından oldukça önemli. Bu araştırmadan önce yapılan araştıramalara göre sosyal medya kullanımı uykusuzluğu arttırıyordu, ancak şimdi bunun tam tersi iddia ediliyor. 75 kişiden ne kadar verimli sonuç alınır bilmiyorum fakat her iki araştırma da sosyal medya kullanımıyla uykusuzluk arasında doğru orantı olduğunu belirtiyor. Yani sosyal medyaya dikkat etmekte, her kedili videoyu izlememekte fayda var.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0