• Anasayfa
  • Bilim
  • Farelerin Beyin Yapısının İnternete Benzediği Keşfedildi!

Farelerin Beyin Yapısının İnternete Benzediği Keşfedildi!

0
0
0
0
0
Bilim adamları farelerin beyin yapısının internet bağlantısı gibi birbiriyle bağlantılı ve tabakalı bir yapıya sahip olduğunu keşfettiler.
Bilim adamları, çeşitli canlılar üzerinde yaptıkları çalışmalardan birisinde daha oldukça ilginç bir buluşa imza attılar. Fareler üzerinde çalışmalar yürüten Profesör Larry Swanson ve ekibi, bu minik canlıların beyin yapısının internet bağlantısıyla birebir aynı olduğunu keşfetti. USC Dornsife College of Letters, Arts and Sciences'ta görevli olan Profesör Larry Swanson ve ekibi, farelerin beyin zarlarında bulunan ve "connectomics" olarak bilinen bir bölümün internet bağlantısında bulunan bağlantı şekillerine ve tabakalı bir yapıya sahip olduğunu keşfetti.

Seneler boyunca farelerin beyin çalışma prensibini anlamaya çalıştıklarını, ancak bugüne kadar bunu tam olarak başaramadıklarını belirten Profesör Larry Swanson, farelerin beyin sistemlerinin internete benzer bir sistemle çalıştığını anladıkları için ilerleyen senelerde bu bağlantı türü hakkındaki bilgileriyle fareler üzerinde daha kontrollü deneyler yürütebileceklerini vurguladı.Profesör Larry Swanson'ın özetiyle fare beyninin "connectomics" bölümü, iki farklı ağ sisteminden oluşuyor. Bu ağlardan birisi farenin görme ve öğrenme yeteneklerini kontrol ederken diğerisi farenin kas ve organ hareketleri gibi bedensel işlevlerini kontrol ediyor. Bu sistemin incelenmesiyle birlikte birbirleriyle son derece uyumlu çalışan iki farklı kablo sistemine erişebileceğimizi belirten Profesör Larry Swanson, 40 yıldır süren çalışmalarla bu sonuca ulaştıklarının altını çizdi.İnsanlar üzerinde kullanılacak ilaçların veya farklı maddelerin fareler üzerinde denenmesinin ana nedeni olan %98 DNA benzerliği, beyin sistemini neredeyse tamamen anlayabildiğimiz bu canlılardan ziyade, insanlar için önemli olacaktır.

Kaynak: USC.Edu 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0