Felçli Fareyi Yürüttüler, Sıra İnsanlarda

0
0
0
0
0
Felçli Fareyi Yürüttüler, Sıra İnsanlarda
​İnsanların ağır eşyaları taşımasını sağlayan “eksoskeleton” denilen bir dış iskelet vardır. Bu iskeletin çalışma düzenini inceleyen bilim insanları, felçli bir farenin tekrar yürümesini sağladı. Bilim insanları, şimdi aynı başarıyı insanlar üzerinde yakalamayı hedefliyor.
İnsanların ağır eşyaları taşımasını sağlayan “eksoskeleton” denilen bir dış iskelet vardır. Bu iskeletin çalışma düzenini inceleyen bilim insanları, felçli bir farenin tekrar yürümesini sağladı. Bilim insanları, şimdi aynı başarıyı insanlar üzerinde yakalamayı hedefliyor.
 
Lusanne Teknik Üniversitesi profesörleri, omuriliği hasarlı olan bir fareye uyguladıkları metotla farenin sadece yürümesini değil, daha doğru adımlar atmasını da sağladılar. Bu işlemin ardından herhangi bir cihaza ihtiyaç duymadan vücut kendi kendine sorunu halletmeye başlıyor.
 
Sistemin nasıl çalıştığını kısaca özetlersek, vücudumuzun işlevini yerine getirebilmesi için elektriğe ihtiyacı vardır. Beynimiz, omurilik ve sinir sistemine gönderdiği elektrik sinyalleri sayesinde vücudumuzu hareket ettirebiliyor. Örneğin omurilik zedelendiğinde sinyaller o bölgeye ulaşmadığı için vücut felç oluyor. Bilim insanları ise omurilik bölgesine beyin dışında farklı bir sistemle elektrik gönderebilmenin yolunu buldular. Elektrotlar sayesinde doğrudan omuriliğe sinyal gönderen bilim insanları, bu şekilde felçli olan bölgenin tekrar çalışmasını sağladılar. Büyük bir buluş olduğu söylenen projenin geliştirilip kısa bir süre içerisinde insanlar üzerinde uygulanması bekleniyor.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0