• Anasayfa
  • Bilim
  • Gebze Teknik Üniversitesi, 5 Kilogram Ağırlığı Havada Tutabilen Cihaz Geliştirdi

Gebze Teknik Üniversitesi, 5 Kilogram Ağırlığı Havada Tutabilen Cihaz Geliştirdi

0
0
0
0
0
Gebze Teknik Üniversitesi’nin hazırladığı ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın da destekliği proje kapsamında üretilen cihaz, 5 kilogram ağırlığındaki nesneleri havada tutabiliyor.
Gebze Üniversitesi Temel Bilimler Fakültesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Bekir Aktaş, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın da desteğiyle 5 kilogram ağırlığa kadar nesneleri havada tutabilen bir cihaz ürettiklerini açıkladı. ‘Manyetik Yüzdürme Cihazı’ ismindeki projeye bakanlık tarafından 100 bin TL’lik destek aldıklarını belirten Aktaş, manyetik cisimlerin -200 dereceye kadar soğutulan süper iletkenlerle askıya alınabildiğini, fakat bu yöntemin teknik olarak kolay olmasına rağmen yüksek maliyetinden dolayı pratikte uygulanmasının çok zor olduğunu söyledi. 

Cisimlerin askıya alınmasının oda sıcaklığındaki klasik magnetlerle yapılması için bir proje hazırladıklarını belirten Aktaş şunları söyledi: “Kalıcı mıknatıslar uygun geometride dizilerek, hesabı yapıldı. Cisimler taşıyıcının üzerine konulunca askıda kalıyor. Bizim teknolojik olarak baktığımız tarafı havada dururken sürtünme tümüyle sıfıra inmiş durumda. Mesela motorlar, mekanik parçalar birbirine sürtünerek döndükleri için ısınır, yıpranır ve bu yüzden de ömrü kısalır. O nedenle çok yüksek hızlara ulaşmakta zorluk çekersiniz. Bu sistemi nerede kullanacağınız hayal gücünüze bağlı. Önemli olan bu etkiyi kullanılabilir hale getirmekti. Türkiye’de bu çalışma bir ilk. Dünyada belki değişik tekniklerle gerçekleştirilen türleri var. Bu bir süper iletken etkisiyle çalışan bir cihaz değil. Oda sıcaklığında, manyetik malzemeler kullanılmış, bir taraftan da değişik elektronik devrelerle güç kaynaklarıyla takviye edilmiş kontrol sistemleri içerisinde olan cihaz.Proje ekibinde bulunan yüksek lisans öğrencisi Ali Can Aktaş ise toplam 3 kişilik bir ekiple bu projeyi gerçekleştirdiklerini söyledi. ‘Amacımız Süpermen’i gerçekten de uçurmak’ diyen Aktaş ise şunları söyledi: “Oyuncak sektöründe mesela çocuklar Süpermen’i alıyorlar, masanın üzerine koyuyorlar ve uçtuğunu hayal etmeye çalışıyorlar. Çünkü Süpermen dediğimiz karakterin uçması gerekiyor. Biz Süpermen’i gerçekten uçurmayı hedefliyoruz. Yani bundan sonra Süpermen gerçekten uçacak. Eğitimde de örneğin tüm gezegenleri modelleyeceğiz. Gezegenleri Güneş’in etrafında modelleyerek hepsinin havada durmasını sağlayacağız. Çocukların unutamayacağı görsel bir zevk oluşturmaya çalışacağız. Bu sayede hem eğitime hem de reklamcılığa katkımız olacak.” 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0