• Anasayfa
  • Bilim
  • Gediz Üniversitesi'nden Elektrik Üreten Şeffaf Güneş Panelleri

Gediz Üniversitesi'nden Elektrik Üreten Şeffaf Güneş Panelleri

2
0
0
0
0
Güneş enerjisinin önemi ve kullanılan alanları günümüzde artmaya devam ederken Gediz Üniversitesi'nden bizleri gururlandıracak bir haber geldi.
Enerji kaynağı konusunda çağımızın en önemli şeylerinden biri kuşkusuz güneş ve bu bağlamda güneş enerjisi, alternatif enerji seçeneğimiz olarak gerek çevremizi, gerekse uzun çaplı bir planlamada doğal yaşantımızı olumlu yönde kurtarabilir.

Bu konuda, yani güneş enerjisi ve kullanıldığı sistemler konusunda dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi ülkemizde de farklı çalışmalar yürütülmekte. İşte bu çalışamaların yürütüldüğü yerlerden biri olan İzmir Gediz Üniversitesi, ses getiren bir başarıya imza attı.
 

Yrd. Doç. Dr. Yavuz Bayam ve araştırma ekibi, fiziki yapı olarak kağıdı andıran şeffaf paneller üretti. Bu panelleri özel kılan şey ise, onların temelde birer güneş paneli oluşu ve güneş enerjisi ile elektrik üretebilme yetileri. Nanoteknoloji yöntemi ile panelleri geliştiren ekip bu süreçte ses dalgalarını kullanarak panelleri gerekli özelliğe getirmiş. Özünde plastikten elde edilen bu paneller, rahatlıkla esneme ve bükülme işlemi de gerçekleştirebilmekte.

Yaptıkları çalışma ile ABD'ye davet edikdiklerini dile getiren Bayam, patent başvurusunda bulundukları buluşla alakalı İsviçreliler'le beraber çalıştıklarını ve panellerin daha da geliştirilmesi konusunda adımlar attıklarını da sözlerine ekledi. Bu arada panellerin plastikten üretiliyor oluşu, geri dönüşüme uygun oldukları anlamına geliyor ki bu özellik de günümüzde oldukça önemli. 


Umuyoruz bu paneller hedeflendiği gibi daha da geliştirilerek kullanım bakımından geniş kitlelere yayılır ve artık yavaş yavaş girmekte olduğumuz güneş enerjili kaynaklar çağına atılan sağlam bir yerli adım olur.
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0