• Anasayfa
  • Bilim
  • Geleceğimizi Tehdit Eden Kırmızı Karların Sırrı Ne?

Geleceğimizi Tehdit Eden Kırmızı Karların Sırrı Ne?

1
0
0
0
0
Bilim insanları kırmızı karlardan pek hoşnut değil. Doğal bir nedenden dolayı oluşan bu karlar aynı zamanda büyük bir tehlikenin de habercisi.
Kırmızı karları gördüğünüzde bunun kimyasal atıklardan ya da çevre kirliliğinden kaynaklanmış olduğunu düşünebilirsiniz ama bu doğru değil. Öncelikle, kırmızı karın çevresel faktörlerden değil tamamen doğal bir etkiden meydana geldiğini söylemek gerekiyor. Evet, bembeyaz doğal harikanın bu renge gelmesinin nedeni karları mesken tutan yosunlar.

 Kırmızı Karlar Neyin Habercisi?

Karların içinde yetişen yosunlar karları kırmızı renge büründürüyor ama en büyük etkisi ise onların hızlı erimeleri noktasında oluyor. Yani bu yosunlar nedeniyle karlar olduğundan daha çabuk eriyor. Kar yosunlarının zararı da bu noktada ortaya çıkmaya başlıyor. Daha hızlı eriyen karlar doğal olarak daha fazla ısınma demek. Küresel ısınmanın büyük bir sorun olduğu günümüzde, ısınmayı artıracak bir etkiyi kim ister ki?

 Daha Az Yansıtma, Daha Çok Isınma!

Bilim insanlarının endişeleri de tam olarak bu noktada başlıyor. Bembeyaz karların güneş ışınlarını geri yansıtarak dünyamızı daha soğuk tuttuğunu mutlaka duymuşsunuzdur. Karların erimesi, beyazlığın azalarak karanlığın artması anlamına geliyor. Tabii ki bu da hem okyanusların hem de karanın güneş ışınlarını daha fazla emmesi demek. İşte ısınmaya neden olan faktör. Kar yosunları kutup ve yüksek dağ ikliminin geçerli olduğu birçok bölgede, Avrupa Alpleri’nden Antarktika’ya, Grönland’dan İzlanda’ya kadar farklı yerlerde etkisini gösteriyor. 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0