Geleceğin Süper Askerleri Nasıl Olacak?

0
0
0
0
0
Hiç düşündünüz mü, gelecekte askerler nasıl gözükecek? Geleceğin süper askerleri projesi özellikle ABD ve İsrail ordularının şimdiden kullanmaya başladıkları askeri malzemelerle kademe kademe hhayata geçirilmeye başlanmıştır. Peki İngilitere bu ülkelerin ardında kalır mı? İngilizler şimdiden 2025'in askerlerini hazırlamaya başladılar.
Soğuk savaşın sona ermesiyle rakipsiz kalan ABD, bilimsel araştırmalarını daha ufak boyutlardaki cihaz ve teçhizata doğru çevirmiştir. Devasa maliyeti olan yatırımlardan çok, daha nitelikli, daha ufak ve daha operasyonel cihaz ve araçların geliştirilmesi ABD için daha öncelikli hale gelmiştir. Özellikle Afganistan ve Irak Savaşları sırasında hayatını kaybeden ABD askerlerinden dolayı, ABD iç basınından ve ölen askerlerin ailelerinden tepkilerin gelmesi de ABD'yi daha donanımlı, daha hızlı ve daha güçlü askeri teçhizatlar alanında AR-GE faaliyetlerini hızlandırmaya itmiştir. 

İngiltere ise müttefiği ABD'nin gerisinde kalmayı hiç istememektedir. Gelişen teknolojiyi aynen ordusuna yansıtmaya karar vermiştir. İngiltere geleceğin süper askerlerini yaratmak amacıyla bir dizi planlar yaptı. Bakalım İngiltere'ye göre geleceğin süper askerleri hangi özelliklere sahip olacak?


 

 İstihbarat

Günümüzde ABD ordusunda kullanılan artırılmış gerçeklik gözlükleri gelecekte de varlığını sürdürecek teçhizatların başında gelmektedir. İngiltere bu gözlükleri daha da geliştirmeye karar verdi. Bu gözlükler askerin gördüğü şeyleri kaydederken, gözlük camına askerin okuyabileceği şekilde bilgileri de yansıtma özelliğine sahip olacak. Ayrıca gözlükler dış operasyonlar için yön bulma ve çok sayıda yerel dili çevirebilme özelliği de bulunacaktır.


 

 Silahlar

Şuan birçok  ordu tarafından kullanılan AK-47 nam-ı diğer Kalaşnikov, şuana kadar 100 milyon adet üretimle dünyadaki ateşli silahlar içinde %20'lik bir paya sahiptir. Özellikle yakın gelecekte bu tüfeğin yerine, daha gelişmii modeli olan AK-12 birçok orduda kullanılmaya başlayacaktır. Tabi süper askerlerin ateş gücü de büyük oranda bu tüfek tarafından sağlanacaktır.  2014 yılında  Rusya'da geliştirilmeye başlnana AK-12'de, AK-47'den farklı olarak el bombası fırlatma özelliği, seride dakikada 1000 mermi atımı, optik dürbün, değiştirilebilir namlu gibi birçok yeni özellik olacaktır. İngiltere şimdiden bu tüfeğin seri üretimine başlamış durumda.


 

 Mühimmat

Geleceğin süper askerlerinin kullanacağı en önemli mühimmatın temelleri şimdiden atılmıştır. Yakın bir zaman önce, İngiltere Savunma Bakanlığına bağlı olan DARPA tarafından EXACTO programı kapsamında geliştirilen özel mermilerin denemeleri yapılmıştır. Bu mermilerin özelliği ise "hedefi takip eden mermi" olmalarıdır. Kendiliğinden güdümlü olan bu mermiler havadayken, üzerine yerleştirilmiş çok küçük kanatçıkların yardımıyla yön değiştirebilmektedirler.


 

 Zırh

Geleceğin süper askerlerinin kullanacağı zırh ise, bugünkü inceltilmiş ve güçlendirilmiş çelik yeleklerden bir hayli farklı bir teknolojik üründür. Balık pulu şeklinde üst üste yerleştirilmiş ve askerin bedeninin tamamını kaplayacak şekilde tasarlanan, hareketi sınırlandırmayan ve ekstra dayanıklı, bükülebilir sert levhalardan oluşan bir zırhtır. Gelecekte bu teknoloji sayesinde ülkeler asker kayıplarını en aza indirebileceklerdir.


 

 Güç ve Hız

"Elysium" ve "Yarının Sınırında" gibi bilim kurgu filmlerinde savaşçılar güçlendirilmiş dış iskelet giyiyorlardı. Ancak bu dış iskeletler oldukça büyük ve ağırdılar. DARPA, Warrior Web programıyla bunun da bir adım ötesine giderek bir askerin elbisesinin içine giyilebilecek kadar ince ve bir o kadarda güçlü dış iskelet geliştirmektedir. Bu dış iskeletin vücudun eklem yerlerine denk gelen bölümlerinde hızı düşürmemesi için yay ve motor kullanılmıştır. Bu güçlendirilmiş dış iskeleti giyen bir asker, normal bir insanın kaldıramayacağı yükü tek başına kaldırabilecek ve aynı zamanda da 1,5 km'lik bir mesafeyi yaklaşık 4 dk'da yürüyebilecektir.


 

 NOT:

Bu yazı kesinlikle herhangi bir ülkeyi övme veya küresel silahlanmayı özendirme amacıyla yazılmamış olup konu tamamen bilgi verme hedefiyle yazılmıştır.

Kaynak: 1
 

 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0