• Anasayfa
  • Bilim
  • Gen Değişikliği, Hastalıkların İyileştirilmesi Konusunda Başarılı Oldu!!

Gen Değişikliği, Hastalıkların İyileştirilmesi Konusunda Başarılı Oldu!!

2
1
0
0
0
Bilim adamları yaptıkları bir gen değişikliği sayesinde hastalığın etkilediği geni ortadan kaldırdı ve genin değişimiyle birlikte hastalıkta ortadan kalktı.
Teknolojiyle birlikte doğru orantılı olarak gelişen tıp, insanların ve diğer canlıların sahip olduğu anatomileri inceleyerek maruz kaldığımız hastalıklara veya durumlara çözümler sunmaya çalışıyor. Bugüne kadar birçok farklı ve çılgın fikirlerin yer aldığı tıp araştırmaları, bu sefer de insan geninin değiştirilmesiyle birlikte hastalıklara çözüm getirilebileceğini belirten bir çalışmayla gündemde. Tedavide bulunan "gen değişimi" aslında çoğu hastalığın giderilmesi amacıyla kullanılmış bir yöntem. Hastalığın etkilediği geni arayan ve bu genleri değiştirerek hastalığı ortadan kaldırmaya çalışan araştırmacıların başvurduğu gen değişimi, bu genlerin şu ana kadar değiştirilememiş olmasından dolayı işe yaramamıştı."CRISPR" (Clusters of Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats) adlı bir yöntemi kullanarak yüz kası distrofisine tedavi sunan doktorlar, bu tedaviyle birlikte gen değişikliği yönteminin işe yaradığı ilk vakaya imza atmış oldular. Bu tedavi yöntemi sayesinde hastalığın hedefindeki geni başka bir gen ile değiştiren doktorlar, geni tam olarak "kapatmış" oldular. Böylece hastalığın etkileyebileceği hiçbir şey kalmadı.

Gen değişikliğinin başarıya ulaştığı bu tedavi şimdilik insanlar üzerinde denenmiş değil. Başarıya ulaşmış olmasına rağmen sadece %50 başarı şansı bulunan bu tedavi yönteminin insanlarda ne gibi sonuçlara yol açabileceği bilinmiyor ancak yöntemin insanlar üzerinde denenebilmesi için önümüzde uzun bir süre var.

Kaynak: Engadget 
2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0