• Anasayfa
  • Bilim
  • Göktürk-2'den Sonra Bir Türk Uydusu Daha Gönderilecek!

Göktürk-2'den Sonra Bir Türk Uydusu Daha Gönderilecek!

1
0
0
0
0
Tübitak ve TAI üretimi olan Göktürk-2'nin ardından bir Türk yapımı uydu daha uzaya yollanıyor.
Yapımını Tübitak Uzay ve TAI tarafından 2007 yılında başlanan ve 2012 yılının Aralık ayında uzaya gönderilen Göktürk-2, yüksek çözünürlüklü görüntü alma özelliğine sahip bir yerli uydumuzdu. Bu noktada açıklamalara göre özellikle terörle mücadelede önemli katkıları olduğu ve müdahale planlamalarında ciddi destek sağlamış olan Göktürk-2'ye bir nevi kardeş gönderilmeye hazırlanılıyor.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın son açıklamalarına göreyse Göktürk-2’nin yenilenmiş bir versiyonu üzerinde çalışmalar devam ediyor. Göktürk-2'ye göre dünyaya daha yakın seivyede alçak irtifada kullanılacak olan yeni uydu minimum 60cm çapa sahip her cismi net bir şekilde tespit edilebilecek.2018 yılında fırlatılacağını belirten Işık, ülke olarak kendi optik merceklerini üreteceğimizin de müjdesini verdi. Şimdiye kadar üretilen uydularda ithal merceklerin kullanıldığını belirten Bakan Işık, Mayıs ayında Türkiye’nin kendi optik merceklerini üreterek bu noktada önemli bir tesis hazırlanacağının da müjdesini verdi.

Görüntüleri Ankara’da kurulan istasyondan gönderilen Göktürk-2, yeni uydu da bu üsten kontrol edilecek ve gönderilecek. Fırlatmanın ön görülen tarihi ise 2018 yılı Aralık ayında gerçekleşmesi hedefleniyor.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0