• Anasayfa
  • Bilim
  • Gökyüzünün Deliniyormuş Gibi Görünmesine Sebep Olan "Ufo Bulutları"!

Gökyüzünün Deliniyormuş Gibi Görünmesine Sebep Olan "Ufo Bulutları"!

1
0
0
0
0
Cape Town'da yaşayan sosyal medya kullanıcılarının geçtiğimiz günlerde şehirlerinde meydana gelen "Ufo bulutları" gizemine gerçekte neyin sebep olduğuna bilimin güzel bir açıklaması var.
Dünya atmosferi, şu ana kadar araştırmış olduğumuz gezegen atmosferleri arasında en enderlerinden birisi. Hayatın oluşmasındaki en önemli sebeplerden birisi olan atmosferik yapımızız oldukça özel olması nedeniyle Dünya'dan başka hiçbir yerde tam olarak aynısı bulunamamıştır. Çok hassas bir dengesi ve içeriği olan atmosferimiz, bu dengesinden dolayı bazı inanılmaz olayların oluşmasını sağlayabiliyor ve son derece ender yaşanan bu olaylardan bazıları yaşanınca konu hakkında bilgisi olmayan insanlar, her zamanki gibi açıklayamadıklarından korkabiliyor.Güney Afrika'nın başkenti olan Cape Town, geçtiğimiz günlerde son derece ender atmosferik olaylardan birisine ev sahipliği yaptı. Bilim tarafından "lenticular clouds" olarak bilinen ama olayı açıklamak adına onlara "Ufo clouds" adını veren yerli halkta panik yaşanmasına neden olan bu bulutlar, kısa bir süre için üzerinde oluştukları bölgelerde korkuya neden oldular ve bu korkular dolayısıyla çekilen fotoğraflar tüm sosyal paylaşım sitelerinde kendilerine yer buldu.


 

 Lenticular Bulutlar Nasıl Oluşur?

Bu bulutların oluşumu oldukça ender bir olaydır ve bu nedenle bulutlar herkes tarafından bilinmez. Lenticular bulutlar, dağ veya vadi gibi büyük yükselti farklarının olduğu bölgelerde oluşurlar. Bu gibi bölgelerde esen rüzgarlar karşılarına çıkan engeller nedeniyle engellenirler ve eğer yeterli hızları varsa bu engellemeler, basınç farkları yaşanmasından dolayı bu alanlarda girdaplar yaşanmasına sebep olurlar. Eğer esen rüzgar yeterince güçlü ve yeterince uzun süre eserse lenticular bulutları oluşturmaya başlar. Sadece rüzgarın güçlü ve sürekli değil, aynı zamanda farklı hızlarda da esmesine gerek duyan bu bulutlar, oldukça güzel görüntülerin ortaya çıkmasını sağlarlar. 1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0